Багатьом батькам не подобаються друзі їхньої дитини. Часто можна почути таку фразу: «Моя дитина не така. На неї погано впливають друзі». Це дійсно може бути так, але дитина зазвичай заводить дружбу з дітьми, чимось схожими на неї. Тому, коли ви говорите, що проблема полягає в друзях вашої дитини, пам’ятайте, що батьки цих друзів можуть дотримуватися протилежної думки.

Старе прислів’я говорить: «Рибалка рибалку бачить здалеку». І воно дуже точно передає те, як діти знаходять собі друзів. У юності однією з головних потреб дитини є приналежність до групи та прийняття. Тому підлітки так часто стурбовані з приводу свого зовнішнього вигляду та вчинків. Коли підліток знаходить свій стиль одягу, музики й компанію однолітків, які його приймають, батькам стає важко впливати на нього.

Перш за все, потрібно зрозуміти, що ви не можете вибирати друзів для своєї дитини. Якщо ви критикуєте її друзів, це може спричинити конфлікт. У цьому віці людина схильна відстоювати інтереси групи, до якої вона належить.

У юності друзі для дитини важливіші, ніж будь-хто інший. Ви часто можете почути від неї фразу: «Ти нічого не розумієш». Іншими словами, вона стверджує, що її ніхто не розуміє, крім друзів. І якщо ви критикуєте коло її спілкування, ви тільки зміцнюєте її зв’язок з друзями. І якими б поганими ви їх не вважали, за допомогою відкритої критики ви не зможете переконати свою дитину. Деяким дітям навіть подобається, коли батьки не люблять їх друзів: це надає їх стосункам особливого колориту. Ваша мета – забезпечити дитині безпеку, але її мета – бути з людьми, які її приймають.

Що робити, якщо друзі здійснюють на дитину негативний вплив?

  • Намагайтеся утриматися від постійної критики. Критикувати друзів дитини або вказувати на те, що вони чинять погано – неефективно. У юності діти схильні захищати своїх друзів. Тому, якщо ви говорите: «Твій друг поганий», не розраховуйте на конструктивний діалог. Навіть якщо дитина сама це знає, вона все одно буде захищати свого друга. Зрозумійте, що коли ви критикуєте оточення дитини, у якійсь мірі ви критикуєте її саму. І це тільки погіршить ситуацію.
  • Чітко поясніть, які риси поведінки вам не подобаються. Розкажіть дитині, що саме в поведінці її друзів ви не схвалюєте. Скажіть: «Мені не подобається, що ти дружиш з людьми, з якими постійно відбуваються неприємності. Ти можеш теж потрапити в неприємну ситуацію разом з ними». Не обов’язково говорити це дитині постійно, але іноді можна нагадувати про це. Не засуджуйте, а говоріть тільки про факти. Щоб домогтися прихильного ставлення дитини, говоріть про її друзів якомога м’якше, наприклад: «У тебе гарні друзі, але вони вживають алкоголь і часто потрапляють у неприємні ситуації. Якщо ти будеш з ними товаришувати, те ж саме може статися і з тобою».
  • Говоріть з дитиною про очевидні факти, наприклад: «Мені не подобається, що твого друга затримали за вживання алкоголю в громадському місці. Я не хочу, щоб подібне трапилося з тобою» або «Мені не подобається, що твої друзі вживають наркотики. Я не хочу, щоб і ти почав їх вживати». Спостерігайте за дитиною, цікавтеся її життям – так ви зможете контролювати вплив друзів на неї.
  • Установіть правила. Це ефективний спосіб, який допоможе впоратися з негативним впливом друзів. Контролюйте, чим займається, де буває ваша дитина. Якщо вона сказала, що йде на тренування, але ви зустріли її в магазині з друзями – це її вибір. Але вона не повідомила, куди йде, тому повинна нести відповідальність за цей вчинок.
  • Установіть обмеження. Якщо дитина проявляє у своїй компанії поведінку, що суперечить вашим сімейним цінностям, потрібно обмежити час, який вона проводить у цій компанії. Коли її друзі порушують закон або роблять те, що шкодить здоров’ю, ви можете сказати: «Може, вони і твої друзі, але я не дозволяю тобі спілкуватися з ними». Діти, особливо в підлітковому або юнацькому віці, часто висловлюють непокору: якщо ви забороните їм гуляти на вулиці, вони можуть просто втікати. Але ваше завдання – дати зрозуміти дитині, якої поведінки ви від неї очікуєте. Навіть при непослуху вона знає, що чинить неправильно, що її чекають наслідки за таку поведінку.
  • Право гуляти допізна, ходити на вечірки дитина повинна заслужити. Досягаючи певного віку, вона починає думати, що тепер може гуляти допізна. Але спочатку вона повинна довести, що має на це право. Скажіть дитині: «Я дозволю тобі гуляти допізна, якщо ти доведеш, що тобі можна довіряти». Відповідальна поведінка означає, що дитина не буде спілкуватися з дітьми, які вживають алкоголь і наркотики. Прогулянки в п’ятницю увечері не повинні бути чимось, що само собою зрозуміле: щоразу вона повинна просити дозволу. Цікавтеся в дитини, які її плани на вихідні. Так вона зрозуміє необхідність планувати свій час і поводитися відповідально, щоб отримати дозвіл піти на прогулянку.
  • Поговоріть з дитиною про її сумнівних друзів. Що робити, якщо дитина спілкується з дітьми, які до неї погано ставляться? Спробуйте з’ясувати причину цього. Можливо, вона боїться їх, і тому намагається стати однією з них. Коли діти бояться розбишак, вони часто приєднуються до їх компанії, наслідують їх. Так вони отримують почуття безпеки, хоча нові друзі з такою поведінкою – сумнівна компанія. Образно кажучи, вони укладають угоду: «Я дозволю дражнити мене й погано до мене ставитися, але ти не будеш бити мене або ображати в інший спосіб». Але якщо друзі дитини ставляться до неї нешанобливо, варто подумати, чого дитина намагається досягти, дозволяючи так до себе ставитися? Що вона отримує натомість? Постарайтеся поговорити з дитиною, як з дорослою. Скажіть їй: «У тебе є вибір: спілкуватися з цими друзями чи ні. Тобі не обов’язково це терпіти. Я можу тобі допомогти».

Що робити, якщо друзі дитини вживають наркотики

Як уже було сказано, дитина вибирає собі компанію з різних причин. Якщо в неї є які-небудь проблеми з поведінкою, ймовірно, вона буде спілкуватися з однолітками з такими ж проблемами. Наприклад, якщо вона погано вчиться в школі, вона буде спілкуватися з дітьми, які не будуть її за це засуджувати, а приймуть чи навіть будуть поважати.

Щоб влитися в компанію, дитина повинна чинити так само, як і інші. Це можуть бути і шкідливі або незаконні заняття, такі як крадіжки, псування майна, вживання алкоголю або наркотиків.

Якщо друзі вашої дитини вживають наркотики, швидше за все, ваша дитина робить так само. Інакше їй нема чого спілкуватися з такою компанією. Вона може заперечити: «Так, вони вживають наркотики, але не при мені». На жаль, найчастіше це виявляється неправдою.

У розмові з дитиною про наркотики будьте безкомпромісні: «Неважливо, що роблять твої друзі. Вживати наркотики не можна. Я очікую від тебе того, що ти ніколи не будеш цього робити ». Дитина ще недостатньо доросла, щоб робити вибір: вживати наркотики чи відмовитися від них. Наркотики допомагають зняти стрес і розслабитися. Підлітки часто схильні до стресу, тому в них легко може розвинутися залежність. Тому, якщо у вас є підозри, що ваша дитина пробує наркотики, не ставтеся до цього легковажно й негайно вживайте заходів.

Щоб бути готовим до дорослого життя, підліток повинен навчитися вирішувати певні завдання, робити здоровий вибір і забезпечувати свою безпеку. Алкоголь і наркотики не дають йому розвинути ці навички. Тому батьки не повинні виправдовувати його або закривати очі на те, що їхня дитина вживає алкоголь або наркотики. Але так часто буває через те, що батьки бояться зізнатися у своєму безсиллі. Замість цього потрібно зайняти чітку позицію: алкоголь і наркотики неприпустимі.

Коли поведінка дитини змінюється

Якщо поведінка вашої дитини суттєво змінюється під впливом її компанії, встановлюйте для неї обмеження та зменшуйте час, який вона проводить на вулиці. Потрібно також розуміти, що в підлітковому віці діти помітно змінюються. Вони шукають компанії за інтересами, всіляко висловлюють протест проти обмежень з боку дорослих. Дитина може добре вчитися в школі, бути відповідальною, але при цьому висловлювати свій протест через стиль одягу або музику, яку вона слухає.

Батьки повинні розуміти, що такий протест важливий для розвитку дитини. Вона дорослішає, стає більш самостійною й віддаляється від батьків. Іноді батькам буває складно це прийняти.

Діти нерідко роблять помилки та неправильний вибір. Найкраще, що ми можемо для них зробити – це пояснити їм, що правильно, а що – ні, і за необхідності вберегти від неправильних рішень.

Джерело: Розвиток дитини