Піклуватися про когось надзвичайно важливо. Турбота важлива скрізь – удома, у школі, на ігровому майданчику тощо. Для дітей і дорослих виявляти турботу – означає почуватися щасливими й захищеними і, крім того, доклавши певних зусиль у допомозі іншим людям, ставати кращими.

При цьому одна з головних проблем полягає в тому, щоб головними складовими міжособистісних взаємин були турбота й увага. Емоційний зв’язок між двома людьми, які піклуються один про одного, надзвичайно сильний – наприклад, зв’язок між дитиною й кимось із її батьків або між двома дітьми.

Результати численних досліджень і досвід батьків підтверджують, що діти від природи схильні виявляти турботу. Немовлята можуть заплакати, побачивши, як хтось із батьків сумує, і запропонувати свою іграшку для розради. Дошкільнята виявляють піклування за допомогою слів і жестів. Діти молодшого шкільного віку легко розуміють, що про них хтось турбується, самі виявляють турботу, а також усвідомлюють силу слів, тону голосу, добрих і злих вчинків.

Діти мають потребу бачити можливості для виявлення турботи й людей, котрі піклуються один про одного і здійснюють добрі вчинки. Це стає основою емоційної цілісності дитини. Також діти повинні бачити, як батьки піклуються один про одного.

Більшість батьків демонструє турботу про дітей у повсякденному житті. Згадайте, скільки разів на день ви запитуєте дитину: «У тебе все добре?» після того, як вона впала. Ми хочемо переконатися, що з дитиною не сталося нічого серйозного, намагаємося її заспокоїти за допомогою слів і ніжних дотиків. Ми робимо це інстинктивно, і це стає для дитини позитивним прикладом виявлення турботи. Питання про самопочуття, турботливий тон голосу, ніжні дотики – усього цього дитина вчиться у батьків. Вона завжди уважна до того, як батьки піклуються про неї і виявляють доброту.

Також діти вчаться турботливого ставлення на основі наслідування героїв книг, що їх їм читають батьки. Персонажі книг можуть бути для них прикладом дбайливого поводження. Діти порівнюють свою поведінку з вчинками героїв книг і роблять висновки, як потрібно і як не варто діяти в тих чи інших ситуаціях. Також, не піддаючи себе емоційному ризику, на основі книг дитина вчиться, що означає чинити погано або як почувається людина, з котрою повелися недобре. Іншими словами, коли дитина читає книги або це роблять її батьки, вона починає розуміти моральні цінності в безпечній обстановці.

Турбота – це не обов’язково чуйність до чужого болю або смутку. Турбота також означає для людини підтримку та зміцнення її кращих якостей. Наприклад, взаємини між дітьми зміцнюються, коли вони взаємодіють і виконують спільну роботу. Групові ігри й заняття посилюють зв’язки між дітьми. Коли для якоїсь справи необхідні дві людини, їх турбота одна про одну стає основою її успішного виконання.

Батьки мають допомогти дитині зрозуміти, що піклування про іншу людину дає насолоду, і тому про людей варто турбуватися. Доброта, турбота й шанобливе ставлення до себе й до тих, хто навколо нас, допомагають нам вирішувати конфлікти і знаходити спільну мову один з одним. Ми запам’ятовуємо позитивні вчинки й добрі слова інших людей, краще пам’ятаємо емоції, викликані в нас тією чи іншою людиною, ніж її вчинки.

Доброта, яку діти перейняли в сім’ї, залишається з ними і в шкільні роки, і впродовж усього життя. Коли про дитину піклуються, вона вчиться піклуватися про інших, довіряти собі й тим, хто навколо, розвиває свої кращі якості.

Джерело: Розвиток дитини