Діти з нетерпінням, а іноді й з ажіотажем додають «ще одне маленьке бажання» до списку своїх передноворічних побажань. Нескінченні рекламні ролики звучать звідусіль з метою продати всю цю незліченну кількість товарів. Сусіди та знайомі вже почали щорічний «забіг» зі спустошення крамниць з тематичними подарунками. Якесь божевілля!..

У святкові дні всі ми хочемо відчувати внутрішнє задоволення, радість і вдячність, але на практиці здійснити це досить складно. Обов’язок батьків полягає в тому, щоби спрямувати дітей у відповідному напрямку. Почніть з установки реалістичних очікувань від Нового року й Різдва, а потім розкажіть їм про те, що таке «вміння бути задоволеним». Звісно, це легше сказати, ніж зробити. Але не засмучуйтесь, далі у статті розглядаються деякі практичні способи, які допоможуть вам справитися з цим завданням.

Установіть реалістичні очікування

У грудні й січні більшу частину свого вільного часу люди проводять, купуючи й роблячи подарунки. Батьки люблять бачити величезну радість на обличчях дітей, які розпаковують свої довгоочікувані святкові пакунки. Однак до купівлі подарунків треба підходити розважливо. Якщо в даний час ви відчайдушно намагаєтесь вилізти з боргів, необхідність урізати передноворічні витрати просто очевидна.

Яким би важким не було це рішення, порозмовляйте про це відкрито з чоловіком і дітьми. Для початку сядьте разом з чоловіком, складіть бюджет і домовтеся про те, що будете дотримуватися його щосили. Після того як ви визначитеся з бюджетом, проведіть сімейні збори за участю дітей і розкажіть їм про те, чого варто очікувати від новорічних свят. Вам необов’язково казати про те, скільки ви плануєте витратити. Просто дайте їм знати, що Новий рік цього разу пройде трохи інакше, ніж зазвичай, тому що вам необхідно досягти певних фінансових цілей.

Ось кілька способів, щоби вселити дітям більш реалістичні очікування.

  • Викладіть побажання в письмовому вигляді. Нехай діти складуть списки своїх бажань. Вони можуть або просто написати список на аркуші паперу, або зробити колаж, використовуючи папір, клей і картинки з рекламних проспектів або каталогів іграшок.
  • Виберіть реалістичні бажання. Перегляньте списки, складені дітьми. Якщо в них є занадто дорогі бажання, скажіть дитині про те, що вони не відповідають можливостям вашого бюджету в цьому році. Чим довше діти чекатимуть ігрову приставку або ігровий набір лікаря, тим сильніше буде їх розчарування, коли вони не отримають бажаного.
  • Розкажіть дитині про різні варіанти вибору. Якщо один великий подарунок вписується в рамки вашого бюджету, поясніть дитині, що вибір дорогого подарунка може означати, що під ялинкою він буде тільки один. Так ви дасте дитині можливість усе обдумати й прийняти рішення. Якщо вона хоче, щоби під ялинкою виявилось кілька подарунків, то може переглянути свій список.

Навчайте дітей задовольнятись тим, що є

Якщо в цьому році ви урізали витрати на новорічні свята, у вас є чудова можливість навчити дітей уміти бути задоволеними. Іграшки – це чудово, але самі по собі вони не роблять людину щасливою. Коли дитина вчиться віддавати й не ставати заручником речей, вона наповнюється духом вдячності. А вдячність призводить до задоволення. Але як цього домогтися? Ось кілька способів навчити дитину відчувати почуття вдячності й задоволення:

  • Добровільна громадська робота. Проведіть один день зі своїми дітьми в будинку для літніх людей або іншому місці, в якому можна зайнятися благодійністю. Діти побачать обличчя людей, в яких майже нічого немає. І, треба сподіватись, будуть менше скаржитись на відсутність деяких подарунків під ялинкою в новорічний ранок.
  • Передавайте іграшки старших дітей молодшим. Цей спосіб найкраще підходить малюкам. Адже молодші доношують одяг після старших. Так чому б не застосувати цю практику щодо іграшок? Попросіть старшу дитину вибрати кілька своїх старих іграшок, які подобаються молодшому брату чи сестрі, загорніть їх у подарунковий папір і покладіть під ялинку. Молодша дитина буде в захваті від такого подарунка. І, що ще краще, старша дитина отримає можливість спостерігати реакцію молодшого брата або сестри. Це допоможе їй зрозуміти силу дарування.
  • Отримав подарунок – зроби подарунок. Так ви навчите дитину задовольнятись малим і одночасно позбавлятись від непотрібних речей. Скажіть дитині, що за кожну іграшку, яку вона отримує, вона повинна віддавати одну стару. Так дитина буде вчитися не дуже триматися за свої старі речі та вмітиме з легкістю розлучатися з ними. Але, що більш важливо, вона буде вчитись ділитися.

Найважливіший ключ до встановлення реалістичних очікувань і навчання почуття задоволення – спілкування. Частіше спілкуйтеся з чоловіком і дітьми у святкові дні. Можливо, навіть варто розповісти вашим бабусям, дідусям і родичам про те, як ви збираєтеся провести новорічні свята в цьому році. Коли всі знають, чого варто очікувати, свята проходять веселіше.

Джерело: Розвиток дитини