Більшість проблем з поведінкою дитини є наслідком відсутності в неї належного контролю над спонуканнями (так званого імпульс-контролю). Якщо ваша шестирічна дитина часто розпускає руки, а шістнадцятирічний син потрапляє в неприємності через свої колючі висловлювання, у них, імовірно, існують проблеми з контролем над спонуканнями.

Розвиток здатності контролювати свої пориви вимагає різноманітних навичок. Більшість дітей розвивають необхідний контроль повільно, протягом певного часу. Ви можете допомогти дитині розвинути ці навички за допомогою різних стратегій дисципліни.

1. Навчайте дітей розпізнавати та контролювати власні емоції. Коли діти розуміють різницю між емоціями й поведінкою, це допомагає їм контролювати свої спонукання. Дитина, яка розуміє, що відчувати злість – це нормально, але при цьому бити іншу людину неприпустимо, знає, що в неї є вибір у тому, як упоратись зі своїми почуттями, не реагуючи імпульсивно й не заподіюючи біль іншій людині.

2. Навчайте дітей уміння слухати. Іноді діти поводяться імпульсивно, бо просто не вислуховують указівки й настанови. Ще до того, як ви закінчуєте речення, вони встають і втікають, не почувши головного з того, що ви хотіли сказати. Учіть дитину вислуховувати інструкції до кінця й, перед тим, як діяти, повторювати їх для надійності.

3. Навчайте навичок вирішення проблем. Коли діти володіють навичками вирішення проблем, вони вчаться спочатку думати, а потім діяти. Учіть дитину знаходити кілька рішень однієї задачі, а потім аналізувати, яке з них може дати кращий результат. Тоді замість того, щоб одразу ж бити однолітка, який вліз у гру без черги, дитина зможе придумати кілька різних способів реакції більш миролюбного характеру.

4. Навчайте навичок управління гнівом. Відсутність «імунітету» до невиправданих очікувань і різного роду невдач може негативно впливати на контроль над спонуканнями. Учіть дитину скеровувати власний гнів, щоб вона вміла заспокоюватись у хвилини засмучення й негативних емоцій. Вона навряд чи стане шукати реванш, ламати речі або завдавати біль іншим людям, якщо буде глибоко розуміти руйнівну силу свого гніву та значення внутрішньої роботи над управлінням цим потужним почуттям.

5. Установіть домашні правила. Чіткі правила допомагають дітям краще зрозуміти те, чого від них очікують. Коли діти знають, що бити інших людей не можна, вони не будуть лізти в бійку. Визначте чіткі негативні наслідки за порушення правил, і ваша дитина буде рідше порушувати їх.

6. Складіть розклад і сплануйте кожний день. Спланований день допомагає домагатись послідовності й систематичності у стратегіях дисципліни. Коли діти знають, чого очікувати, це знижує ймовірність хаосу й можливостей для імпульсивної поведінки. Виробіть чіткі обмеження й часто повторюйте правила. Коли щоразу, ідучи в магазин, ви кажете дитині: «Ти повинен тримати мене за руку при переході через дорогу», вона навряд чи стане втікати від вас на небезпечній ділянці вулиці.

7. Практикуйте відстрочене задоволення. Допоможіть дитині навчитись на якийсь час відкладати отримання задоволення. Іноді батьки до останнього моменту не розповідають дітям про майбутні розваги й сюрпризи, бо знають, що дитина буде дошкуляти їм проханнями отримати це негайно. Проте діти повинні мати можливість практикувати терпляче очікування. Жетонна система винагороди, наприклад, може стати чудовим способом практики відстрочення задоволення.

8. Демонструйте належну поведінку на власному прикладі. Дитина багато дізнається про контроль над спонуканнями, спостерігаючи за батьками. Показуйте на власному прикладі зразок терплячого очікування й відстроченого задоволення. Учіть дитину внутрішнього діалогу, вимовляйте вголос свої думки й коментарі, перебуваючи в стані очікування чого-небудь, а також звертайтеся з ними до дитини. Розвинувши свій власний внутрішній діалог, дитина буде легше скеровувати свої спонукання.

9. Заохочуйте фізичну активність. Коли діти фізично активні, вони краще скеровують свої імпульси. Якщо ж діти є згустком нерозтраченої енергії, вони діють не замислюючись. Заохочуйте фізичні вправи й помірну активність, щоб діти росли фізично та психічно здоровими.

10. Грайте в ігри, що розвивають здатність контролювати спонукання. Ігри дозволяють дитині практикувати контроль над спонуканнями весело й цікаво. Наприклад, такі ігри як «Море хвилюється раз», «Світлофор», «Повторюй за лідером» припускають використання імпульс-контролю. Існує дослідження Стенфордського університету, яке показує, що ігри, які розвивають пам’ять, також покращують контроль над спонуканнями.

Джерело: Розвиток дитини