Перед ким взагалі може стати таке питання – есе англійською? По-перше, це люди-студенти, які мають складати іспит. Якийсь міжнародний (IELTS, TOEFL та т.п.) або ЄДІ, наприклад. По-друге, для вступу до ВНЗ або під час навчання нерідко потрібно виконувати саме такого роду завдання. Ну, і по-третє, есе – зручна форма лаконічного викладу своїх думок, що може стане в нагоді і на робочому місці.

ЩО ТАКЕ ЕСЕ?

А тепер давайте з’ясуємо, що ж таке есе і чим воно відрізняється від інших “творів”. Есе – це коротка письмова робота, в якій викладаються факти і думки на певну тему. Тут варто підкреслити, що есе дійсно не великий довжини. В середньому близько 300 слів. Точний обсяг зазвичай вказаний в завданні поруч із темою есе. Тобто розтікатися мислію по древу і йти до зайвих подробиць, відволікаючись від основної ідеї роботи, не потрібно, та й кількість відведених слів не дозволяє.

Трохи більше про слово essay

походження: 

воно прийшло в англійську через старофранцузьку мову з пізньої латині, де існувало слово exagium “процес зважування”. Можливо, якщо взяти “зважування” в переносному сенсі, буде і зрозуміла логіка походження нинішнього essay як робота зі зважування та оцінки різних фактів і думок.

вживання:

essay on / about – есе про щось (на якусь тему). An essay on political and cultural issues of modern society – есе про політичні і культурних питаннях сучасного суспільства

an essay title – заголовок (назва) есе (тобто саме формулювання основної теми). Our teacher asked us to choose one of the offered essay titles for our work. – Викладач попросив нас вибрати одну із запропонованих тем (назв) есе для нашої роботи.

an essay topic – тема есе (тобто те, про що воно буде). It’s a popular essay topic at the exams now. – Це популярна зараз тема есе на іспитах.

write / do an essay – написати есе. Try to write an essay according to all the requirements. – Постарайся написати есе згідно з усіма вимогами. 

mark an essay (Br) or grade an essay (Am) – оцінити есе (тобто поставити позначку). My essay has not been marked yet. – Мені ще не поставили позначку на есе.

СТРУКТУРА ЕСЕ

Поговоримо про структуру есе. Тут все досить чітко і зрозуміло. Спочатку йде заголовок, який зазвичай збігається з темою твору. Потім вступ, основна частина і висновок. Поговоримо про кожну з цих трьох частин детальніше. 

Вступ (Introduction або Introductory section) 

У вступі основне завдання підвести до основної частини есе. Ви можете пояснити, звідки взялася задана проблема і чому вона важлива. На вступ відводиться приблизно 5-10% всього обсягу вашої роботи. Так що у вас буквально 2-3 пропозиції, щоб сформувати цю частину. До речі, якщо тема досить вузька, невідоме для широкого загалу, то вам потрібно буде донести існуючу проблему трохи детальніше. 

Основна частина (Main body)

Ось тут ви і будете розкривати позначену у введенні проблему. Знову ж доведеться бути досить коротким. Всі тези повинні бути обгрунтовані і не повинні містити нічого зайвого. Не треба лити воду – це не для есе. Намагайтеся викладати всі ідеї і факти ємко і аргументовано. Зазвичай основна частина містить декілька абзаців, логічно відокремлених один від одного. Для зв’язку абзаців використовуються фрази-зв’язки, щоб робота виглядала цілісно і пропозиції перетікали з одного в інше плавно, не втрачаючи основної думки викладу. Нижче наведу приклади таких виразів. Обов’язково використовуйте їх. За це ви можете отримати більшу кількість балів на тесті / іспиті. 

Висновок (Conclusion)

Воно за розмірами приблизно дорівнює вступу. У висновку ви підводите підсумок сказаному і, можливо, висловлюєте свою думку (це залежить від типу есе, див. Нижче). На це у вас теж 2-3-4 пропозиції. 

ВИДИ ЕСЕ

Існує три основних види есе. Вони зустрічаються найчастіше. Ми їх зараз розберемо. Але це не означає, що не буває нічого іншого. Наприклад, вас можуть попросити написати есе про себе або про ваші професійні прагненнях (наприклад, при прийомі на роботу). 

За і проти (For and against essays)

Це один з трьох типових видів есе. Тут у вступі ви позначаєте проблему, через яку в основній частині будете будете наводити аргументи. Ви можете написати, чому ця проблема важлива і звідки воно взагалі з’явилася. В main body ваша задача розглянути проблему з різних сторін, викласти всі аргументи за і проти. Постарайтеся бути об’єктивним, не добираючи якусь одну точку зору. Вам потрібно побути на місці як прихильників, так і супротивників. Ваша особиста думка в основній частині звучати не повинно, тільки досить сухі аргументи. Тільки в ув’язненні ви підводите підсумок сказаному вами і висловлюєте свою особисту думку щодо зазначеної проблеми. Знову ж таки не варто бути надто емоційною, вітається формальний тон.

Есе-думка (Opinion essay)

Ще один стандартний вид написання есе. Знову ж у вступі ви позначаєте проблему, яку будете розкривати. Але на відміну від for and against essay в основній частині ви не наводите аргументи за і проти, а висловлюєте думку. Вірніше навіть думки. Ваше завдання – викласти свою думку по темі і обгрунтувати його. Ну будьте голослівні – приводите аргументи на підтримку своєї думки, пояснюйте, чому не підтримуєте інші погляди на поставлену проблему. У висновку остаточно позначте свою точку зору.

Проблема і рішення (Problem and solution essays)

І це третій вид есе, який ми розберемо. Суть цього варіанта написання роботи в тому, що ви позначаєте проблему, яку потрібно вирішити (це у вступі), а далі (в основній частині) висуваєте свої шляхи вирішення цієї проблеми. Знову ж приводите аргументи, приклади, обгрунтовуйте свої ідеї. Краще обґрунтовано описати кілька рішень, ніж “вивалити” десяток своїх ідей без будь-яких доказів. У висновку ви можете висловити свою думку щодо проблеми, якої точки зору дотримуєтеся. 

ВИРАЖЕННЯ ДЛЯ НАПИСАННЯ ЕСЕ

Нижче я приведу приклади фраз, які підходять на використання в есе. Вони звучать досить формально і за допомогою них ви зможете з легкістю пов’язувати пропозиції і абзаци в зв’язний текст. Це далеко не повний список, але знаючи хоча б ці фрази, ваше есе прийме відповідний формату вид.

It’s generally believed that … – Багато хто вважає, що …

It may be said / claimed that – кажуть, що …

According to … = Referring to the views of … – згідно чиюсь думку …

To put it another way = In other words – іншими словами

On the one hand … On the other hand … – з одного боку … з іншого боку …

There is another side to the question … – є інша сторона цього питання …

Conversely = on the contrary – з іншого боку

To give an illustration … – як приклад можна привести …

Firstly … secondly … thirdly … – по-перше … по-друге … по-третє …

Furthermore = in addition = moreover – крім того, на додаток до сказаного

Another key thing to remember – що ще слід пам’ятати …

Provided that – за умови, що …

Nonetheless / Nevertheless … – все ж таки …

In order to – для того щоб

Thus, no one can deny or raise an objection against the fact that … – Таким чином, ніхто не може заперечувати або висловлювати заперечення проти того, що …

Taking everything in account, it must be said that … – Беручи все до уваги, слід сказати, що …

Taking everything into consideration … – приймаючи все до уваги …

It seems / appears to me … – Мені здається (я вважаю), що …

In conclusion = to conclude = to summarise = to sum it up – в ув’язненні (підбиваючи підсумок)

ПОРАДИ І РЕКОМЕНДАЦІЇ

Коли ви будете писати есе, радимо вам дотримуватися наступних моментів. Тоді ваше есе буде мати більше шансів отримати високий бал, ну або просто виглядати відповідно стандартам.

 1. Перш ніж приступити до написання есе добре прочитайте поставлену перед вами тему. Усвідомте, яке питання ви будете розкривати, виберіть відповідний для цього вид есе (іноді в самому завданні є підказка, що від вас очікується). 
 2. Візьміть чернетку. Випишіть ключові слова. Накидайте основні ідеї, які будете розкривати. Розмістіть їх в потрібній черговості. Це стане планом вашої роботи. Якщо дозволяє час, напишіть есе повністю на чернетці. Так у вас буде шанс щось змінити, попідкреслювану, додати, прибрати. Якщо немає, то хоча б добре продумайте весь план роботи. Позначте всі важливі моменти і рухайтеся від одного пункту плану до іншого, нічого не пропускаючи. 
 3. Дотримуйтеся заданих рамок за кількістю слів. Це важливо, коли ви пишете есе на іспиті. Якщо в завданні зазначено, що обсяг повинен бути 180-320 слів, уміщається. Інакше можуть зняти бали.  
 4. Пам’ятайте про структуру есе. Спочатку йде вступ, потім основна частина і потім висновок. Не змішуйте ці три частини.
 5. Чи не відволікайтеся від теми і плану. Пишіть конкретно, чітко по означеного питання. Не треба відходити в бік. 
 6. Пам’ятайте, що есе – це не шкільний твір. Воно повинно викладатися формальним сухою мовою. Уникайте зайвих емоцій, розмовних слів, сленгу, скорочень. Пишіть do not замість do not і can not замість can not. 
 7. Не забувайте про сполучні фрази. Вони допоможуть вам з’єднати розрізнені пропозиції в цілісний текст і додадуть формальності вашій роботі. Ну і додадуть балів.
 8. До речі, ви також можете наводити цитати різних людей на задану тему або просто їх точку зору у вільній формі. Тільки обов’язково вкажіть, чиї ідеї ви висловлюєте. І будьте обережні, щоб вони не повели ваше оповідання в бік від суті есе.
 9. Якщо ви пишете на якусь гостру тему, щодо якої в даний час розпалюються суперечки і скандали, постарайтеся бути толерантним і стриманим. Есе не передбачає гучних дебатів і бурхливого вираження почуттів. Знову ж формальний стиль вам на допомогу. 
 10. Будьте грамотні. Намагайтеся уникати помилок і виправлень. Чистота і естетичність написання теж може зіграти свою роль при оцінці вашої роботи.
 11. Перевірка. Після того як ви закінчили писати, обов’язково перечитайте своє виклад. Переконайтеся, що думка йде складно, нічого не пропущено. Потім прочитайте ще раз і перевірте грамотність.  
 12. Якщо ви знаєте заздалегідь, що вам належить писати есе, підготуйтеся до цього. Візьміть якусь проблему і напишіть письмову роботу по ній. Чим більша кількість есе ви напишіть (і краще на різні теми), тим більше наб’єте руку і тим простіше вам буде в потрібний момент.

Ну ось, мабуть, і все, що я хотіла вам сказати на цю тему. Сподіваюся, мої рекомендації будуть комусь корисні. А всім, кому належить написання есе, побажаю успіхів! Насправді це нескладно. Головне, розібратися, як правильно це робити і потренуватися заздалегідь. Написання есе – це такий же навик, як всі інші. Пробуйте і у вас все вийде !!!

Джерело: easyspeak.ru