Юлія, мати чотирирічного Сашка, говорить: «Я часто спілкуюся з мамами, і вони розповідають мені про те, чим займаються їхні діти. Один вивчає англійську мову. Другий займається в художній школі й нещодавно здобув перемогу в конкурсі. Третій відвідує спортивну секцію.

Чуючи такі розповіді, мимоволі замислююся: а чи достатньо навчається моя дитина? Я довгий час була вчителькою в школі, працювала з дітьми й знаю доволі багато про їх розвиток. Однак, незважаючи на мої знання й досвід, мене не полишають сумніви».

Такі сумніви властиві багатьом молодим батькам. Ми занадто опікуємося нашими дітьми й прагнемо, щоб вони максимально розвинули свій потенціал. Однак часто такі сумніви безпідставні.

Розвиток дитини – це подорож, а не перегони

Так, можливо, ця фраза звучить банально, але це правда. Усі діти різні й розвиваються в різному темпі. Хтось набуває необхідних навичок швидше, а хтось – повільніше. Не надто важливо, чи ваша дитина розвиватиметься швидше за однолітків; головне, що вона розвиватиметься.

Діти допитливі за своєю природою

Діти інтуїтивно прагнуть пізнавати нове. Якщо забезпечити їм необхідні умови, вони майже завжди матимуть у цьому успіх. Зрозуміло, у процесі навчання не виключені ті чи інші труднощі. Наприклад, дитина може гірше вчитися, бо забагато дивиться телевізор або батьки залучають її до надмірної кількості занять (наприклад, віддають у спортивні секції, художню, музичну школи, наймають для неї репетиторів тощо).

Складність полягає в тому, що замало просто сказати дитині: «Із цього дня ти не переглядатимеш телевізор». Слід замінити всі заняття, що відволікають дитину від навчання, кориснішими. Це схоже на намагання дорослих дотримуватися здорового харчування. До вибору корисних занять для дитини слід підходити обдумано. Зрештою, якщо таких занять у її щоденному розкладі стає забагато, вона втомлюватиметься або втратить зосередженість. Вам у таких випадках може здаватися, що дитина лінується.

Але не варто впадати у відчай. Якщо у вашої дитини виникають ті чи інші труднощі у навчанні, зосередьтеся на двох речах: більше читайте і більше гуляйте на природі. Ці заняття здатні пробудити інтерес дитини. Вона стане більш щасливою, виявлятиме більше творчості в ігровій діяльності, а у навчанні – більшу зацікавленість.

Дитина може сказати, що їй потрібно

Ваша дитина може вести перед у навчанні порівняно зі своїми однолітками або, навпаки, у чомусь відставати від них. В обох випадках вам не варто замислюватися над тим, чи достатньо вчиться ваша дитина. Натомість поставте собі запитання: «На якому етапі розвитку зараз перебуває моя дитина? З якими труднощами вона стикається? У чому її сильні сторони? Як можна допомогти їй опанувати необхідні навички?».

Занадто сильна сконцентрованість на досягненнях дитини або постійне порівняння їх із здобутками однолітків – шлях до стресу. Утім, батьки часто використовують таку стратегію, і вона спричиняє занепокоєння і в них самих, і в дитини. Натомість варто взяти до уваги сильні сторони дитини й труднощі, з якими вона стикається. Дитина навчається відповідно до своїх сил і здібностей. При цьому досить важливим є отримання нею задоволення від процесу навчання.

Підтримуйте доброзичливі взаємини з дитиною, і вона обов’язково зрозуміє, що навколишній світ – це місце, сповнене цікавих речей. У дитини прокинеться інтерес до досліджень і нових знань.

Джерело: Розвиток дитини