Багато батьків відчувають проблеми в процесі залучення дитини до дисципліни. Особливо часто із цією проблемою стикаються молоді батьки, які виховують першу дитину. Що раніше ви розпочнете привчати малюка до певних правил і доручати йому деякі домашні обов’язки, то краще. Це сприятиме його розвитку і створить спокійну атмосферу в домі.

Розгляньмо декілька способів привчити маленьку дитину до дисципліни.

1. Стежте за тим, що дитина бере до рук

Маленькі діти пізнають навколишній світ за допомогою дотиків і відчуттів. З-поміж усіх відчуттів у маленьких дітей найбільш розвинений дотик, і це потрібно використовувати під час дисциплінування дитини, наприклад, щоб пояснити малюкові, які предмети можна чіпати. Скажіть дитині слово «гаряче», вказуючи на каструлю з окропом, кухонну плиту або інші предмети на кухні. Використовуйте м’які доторки, коли дитина намагається хапати все, що бачить.

Не намагайтеся ховати від дитини предмети, коли ви побоюєтеся, щоб вона їх не взяла чи не поранилася або не розкидала кімнатою. Це лише спричинить у дитини істерику, і вам доведеться її заспокоювати. Замість цього м’яко попросіть дитину покласти предмет на місце.

Якщо дитина намагається взяти тарілку з їжею й донести її до столу, запропонуйте їй допомогти. Коли дитина бере до рук щось гостре, скажіть їй, що це небезпечно.

2. Не кричіть

Привчаючи дитину до дисципліни, найгірше, що ви можете зробити, – заходитися кричати на неї. Здебільшого дитина не чинить навмисно нічого з того, що здається вам поганим. Так вона просто розвивається.

Тому якщо дитина розмалювала стіни в кімнаті фломастерами, спробуйте зрозуміти причини цього вчинку. Малювання сприяє розвитку моторики малюка, допомагає йому навчитися писати. Зрозуміло, малюнки на стіні означають для вас безлад і майбутню роботу з відмивання стіни від фарби. Можна відучити дитину малювати на стінах і при цьому не кричати на неї.

Сядьте поряд із дитиною і спокійно поясніть, чому малювати на стінах – це погано. Візьміть аркуш паперу і скажіть дитині, що коли вона захоче помалювати, їй варто використовувати для цього папір. Також у подібних ситуаціях можна зробити дитині попередження й встановити покарання, якщо вона знову малюватиме на стінах. Першого разу варто попередити дитину, а другого – вдатися до покарання.

3. Установіть обмеження

Усі люди працюють краще, маючи обмеження, наприклад, коли вони обмежені в переміщенні або власне в роботі. У процесі виховання дитини також важливо встановлювати для неї обмеження. Це дасть дитині змогу досліджувати навколишній світ, але при цьому знати, коли зупинитися або що може виявитися для неї небезпечним. Обмеження дозволять вам зберігати спокій і водночас забезпечать дитині незалежність, необхідну для її повноцінного розвитку.

Обмеження, які ви встановлюєте для дитини в процесі виховання, не тільки захищають її від можливої небезпеки, а й допомагають зрозуміти, що в дорослому житті вона також матиме обмеження. У житті дитина не завжди отримуватиме бажане, і це вона повинна засвоїти якомога раніше. Це попередить її істерики, навчить правильно реагувати в подібних ситуаціях надалі.

Джерело: Розвиток дитини