Щоб виявити приховані таланти дитини, немає необхідності звертатися до психолога чи проходити численні тестування. Найчастіше дитина сама починає займатися тим, що вона любить, без умовлянь з боку батьків. Є чимало ефективних способів, за допомогою яких батьки можуть побачити здібності своєї дитини та спрямувати зусилля на їх подальший розвиток.

Дитині не завжди подобається те ж, що й вам. Прийміть це. Можливо, у вас у дитинстві було улюблене заняття, на зразок малювання або музики, а тепер ви хочете реалізуватися через своїх дітей. Але таланти й інтереси дітей та їх батьків не завжди збігаються. Змушуючи малюка відмовлятися від власних захоплень і нав’язуючи йому свою думку, ви надаєте йому погану послугу.

  • Запропонуйте дитині вибір. Можливо, для того, щоб зрозуміти свої схильності до того чи іншого заняття, дитині буде потрібно якийсь час. Якщо малюк буде відчувати свободу вибору й вашу підтримку – він швидше зможе зробити правильний вибір.
  • Спостерігайте за дитиною в повсякденному житті. Замість того, щоб вирішувати за дитину, чим їй займатися, дозвольте їй зробити вибір самостійно. Спостерігайте, що їй подобається: малювати, співати, танцювати, кататися на роликах чи грати в комп’ютерні ігри. Можливо, вона любить фізичну активність і вважає за краще якийсь вид спорту. Більшість зірок спорту проявляли інтерес до певного виду спорту з ранніх років.
  • Підтримуйте дитину в її інтересах. Іноді ми засмучуємося через те, що вважаємо заняття малюка безглуздими. Якими б недоречними не здавалися вам ці заняття – постарайтеся не втручатися. Діти не завжди розуміють, чому їм подобається займатися, іноді їм потрібен час, щоб перепробувати безліч занять і знайти відповідь на це питання.
  • Дозвольте дитині самовиражатися. Важливо пам’ятати, що своїми необережними словами ви можете відбити в малюка бажання займатися тим, що він любить. Наприклад, багато дітей люблять малювати, присвячуючи даному заняттю багато часу. Батьки в таких випадках часто говорять їм: «Досить даремно витрачати час, краще б ти йшов робити уроки». Звичайно, робити уроки необхідно, але завжди можна знайти час і для занять, які до душі дітям.
  • Організовуйте сімейні творчі вечори. Варіантів занять дуже багато. Так, ви можете використовувати спеціальні творчі набори (ліплення, створення іграшок), робити фігурки з пластиліну, аплікації, клеїти моделі машинок або літаків, робити ляльки. Спільні заняття корисні й для зміцнення ваших взаємин, і для визначення здібностей дитини.
  • Створіть удома атмосферу творчості. Цікаві книги на полицях, красиві картини й речі ручної роботи – все це налаштує малюка на творчий лад.
  • Підтримуйте бажання дитини пізнавати нове. Здібності малюка можуть ховатися взагалі не в області творчості, а в науці. Тому, коли дитина ставить запитання про світобудову – приділяйте максимум уваги відповідям на ці важливі питання. Дивіться разом пізнавальні фільми й відео, спробуйте вдома провести цікаві наукові експерименти. Навіть якщо малюк не стане вченим – ці знання будуть корисні.
  • Не оцінюйте й не критикуйте. Усі відомі письменники, художники та представники інших професій з чогось починали. І підтримка близьких у розвитку талантів і здібностей зіграла для них дуже важливу роль. За відсутності підтримки, при постійній критиці й висміюванні перших починань дитина може розчаруватися у своїх здібностях і закинути улюблену справу, про що в майбутньому вона ще не раз пошкодує.
  • Більше хваліть і розповідайте про людей, які досягли успіху. Невпевнені в собі й сором’язливі діти можуть закинути цікаве заняття тому, що вони сумніваються в успіху та своїх здібностях. Перші невдачі можуть і зовсім відвернути дитину від занять тією чи іншою справою. Коли малюк гнівається через невдачі, розкажіть йому позитивні історії зі свого життя, життя родичів або відомих особистостей, які досягли визначних результатів попри невдачі. Такі історії стануть чудовою мотивацією.

Батькам важливо пам’ятати, що їх головне завдання у вихованні дитини – допомогти їй максимально розвинути свої здібності. Ми повинні не тільки захищати наших дітей, а й створити для них найкраще середовище для розвитку. Прийміть малюка таким, яким він є, дайте йому зрозуміти, що ви підтримаєте його незалежно від вибору життєвого шляху.

Джерело: Розвиток дитини