Змагання в житті дитини-спортсмена, який домагається високих результатів – явище обов’язкове. Саме результати змагань вважаються головним критерієм його успішності, основною характеристикою спортивного розвитку дитини. Змагання в будь-якому виді спорту корисні, як для формування спортсмена, так і для розвитку цінних особистісних якостей. Прагнення до перемоги – це те, що допомагає і в житті поза спортом: в школі, в спілкуванні з однолітками і дорослими, а згодом – в професійному становленні.

Як морально і фізично підготувати дитину до змагань? Помилки на цьому етапі можуть призвести до «перегорання» дитини і інших негативних наслідків з кількох причин:

 • завищена інтенсивність графіка тренувань і змагань;
 • перебільшення важливості перемоги юного спортсмена;
 • підвищена ймовірність травм.

Для того,щоб етап підготовки до змагань пройшов максимально коректно і ефективно, всі сторони цього процесу – тренера, юні спортсмени та їхні батьки – повинні дотримуватися деяких правил.

Важливо знати особливості моральної, фізичної підготовки та занять спортсменів кожного конкретного виду спорту.

Психологічна готовність до змагань.

Хвилюватися або бути абсолютно спокійним? Прагнути до перемоги або змагатися заради власного задоволення? Досвід спортивних змагань говорить про те, що зайве хвилювання – перший ворог хорошого результату. А прагнення до лідерства повинно бути рівноцінно задоволення від того, що відбувається зі спортсменом на спортивній арені. Завдання дорослих – налаштувати дитину на повну реалізацію того, чим він опанував у своєму виді спорту.

Малюки у віці 11-12 років не завжди готові за всяку ціну завойовувати перемогу: для них змагання – це лише свято. І нехай це так і залишається, поки дитина не дозріла і не зрозуміла до кінця значимість особистої перемоги.

Як психологічно підготувати дитину до змагань? Які якості потрібно сформувати в ньому тренеру і батькам?

 • Об’єктивну впевненість в своїх силах (з урахуванням рівня суперника).
 • Прагнення проявити всі свої вміння для досягнення мети – перемоги (але бути готовим до стійкого переживання поразки зі здатністю робити висновки).
 • Підтримка нормального рівня збудження, що допомагає реалізувати свої сили.
 • Здатність бути господарем своїх почуттів, думок і дій.
 • Психологічна підготовка повинна попередити стрес від поразки.
 • Психологічна підготовка повинна попередити стрес від поразки.

Дорослі повинні стимулювати дитину досягати своєї мети – перемагати і формувати здатність бути готовим до програшу, щоб з урахуванням помилок розвиватися далі.

Як підготувати дитину до змагань фізично?

Для високих результатів в змаганнях необхідна продумана тактика тренувань з урахуванням віку юного спортсмена, його індивідуальних особливостей і рівня підготовленості його суперників.

Мудрий тренер зробить так:

 • Допустить до змагань тільки тоді, коли дитина буде готова до них психологічно і фізично;
 • Створить всі умови для позитивного настрою дитини;
 • Розробить тактику розвитку специфічних, для конкретного виду спорту, умінь і навичок;
 • Розробить дієту, здатну поліпшити фізичну форму юного спортсмена.

Дорослі не повинні допустити травмування дитини, його втоми від занадто великої інтенсивності занять. Виключити допуск до змагань дитини з поганим самопочуттям або з ознаками захворювання.

Як підготувати дитину до змагань з плавання, карате, кікбоксингу, фігурного катання, художньої гімнастики? Підготовка спортсменів кожного з цих видів спорту має свою особливість.

Для плавців, наприклад, дуже важливо психологічну рівновагу: адже через переживання може збитися дихання, а на воді це не тільки шкодить результату, але і небезпечно для життя.
Кікбоксинг, карате та інші види боротьби багато в чому залежать від харчування – тільки чітке виконання рекомендацій тренера допоможе досягти успіху в змаганнях.

Для фігуристів і гімнасток важливо до останніх днів підготовчого періоду підтримувати форму: силову, хореографічну, технічну і психологічну.

Існує кілька законів підготовки в останні дні перед змаганнями:

 • інтенсивні тренування в останні 2 тижні перед змаганнями – знижена інтенсивність в останні 1-2 дня;
 • незмінний розпорядок дня;
 • правильне харчування і особливе харчування в останній день і в день змагань;
 • аналіз можливостей конкурентів;
 • самонавіювання сформульованих рекомендацій тренера про максимальний прояв своїх здібностей, віра в свої сили і готовність визнати і виправляти помилки.

При продуманих діях тренера, юного спортсмена і батьків, гарна підготовка дитини до змагань обов’язково покаже позитивні результати.