Психологи стверджують, що сучасні мультфільми роблять дітей схильними до потенційно небезпечних стереотипів. Зокрема, носіями таких стереотипів є принцеси з диснеївських мультфільмів – приклади для наслідування серед маленьких дівчаток у всьому світі.

Ельза, героїня популярного мультфільму «Холодне серце», носить блакитну сукню, яка її облягає, її довге волосся заплетене в косу. Вона співає пісні про те, як добре бути вільною. Ельза – еталон «диснеївської принцеси» останніх років. Цей мультфільм є надзвичайно популярним серед сучасних дітей у всьому світі. Його люблять як дівчатка, так і хлопчики.

Американські психологи стурбовані тим, що образи диснеївських принцес роблять дошкільнят схильними до потенційно небезпечних стереотипів. Ельза співає про те, як вона любить себе з усіма своїми недоліками, а маленькі дівчатка зачаровані її стрункою фігурою та м’яким голосом.

У той же час на хлопчиків перегляд мультфільму не здійснює такого впливу. Мультфільм не формує в них критичного ставлення до своєї зовнішності та навіть учить бути люб’язними з іншими людьми

Батьки вважають, що диснеївські мультфільми безпечні для дітей. І, за великим рахунком, це дійсно так. Але якщо ретельніше розглядати це явище, батьки повинні розуміти, як вплине зміст цих мультфільмів на дитину в майбутньому.

Дівчатка, схильні до гендерних стереотипів, почуваються нездатними на певні речі. Вони не вірять, що можуть добре розбиратися в математиці. Вони бояться виглядати неохайними, і тому менш схильні експериментувати з навколишнім світом.

Американські психологи провели дослідження, у якому взяли участь 198 дітей дошкільного віку. Психологи спостерігали, наскільки діти були захоплені персонажами-принцесами з диснеївських мультфільмів. Потім їм пропонувалося виконати завдання: впорядкувати свої улюблені іграшки за категоріями «дівчатка», «хлопчики» й іграшки нейтральної статі. Так дослідники визначали гендерні стереотипи в поведінці дітей. Разом з тим опитувалися їхні батьки та вчителі.

Як виявилося, 96% дівчаток і 87% хлопчиків, які брали участь у дослідженні, серед своїх улюблених персонажів називали диснеївських принцес. 61% дівчаток мали іграшки принцес і гралися з ними як мінімум раз на тиждень.

Як серед дівчаток, так і серед хлопчиків була виявлена закономірність: чим сильніше вони захоплювалися диснеївськими принцесами, тим сильніше в їх поведінці були виражені жіночі гендерні стереотипи. У хлопчиків вони були виражені менш чітко: вони не відчували незадоволення своєю зовнішністю, були схильні ділитися з тими, хто їх оточує. Дівчатка більше турбувалися про свою зовнішність.

Дослідники стверджують, що диснеївські принцеси стають для дівчаток першим недосяжним ідеалом, до якого вони прагнуть і з яким себе порівнюють. Подібна поведінка в різних формах проявляється в старшому віці.

Тому батькам потрібно бути уважними до того, як вони спілкуються з доньками. Навіть такі безневинні випадки, коли батьки називають доньку «моя маленька принцеса», можуть мати негативні наслідки в майбутньому.

Однак це не означає, що батькам потрібно повністю заборонити своїм дітям дивитися диснеївські мультфільми. Просто сприяйте тому, щоб коло інтересів дитини було якомога ширшим. Коли дитина дивиться мультфільми, розмовляйте з нею про побачене. Так ви вбережете її від небажаних наслідків.

Джерело: Розвиток дитини