19-річний Ярослав Паніот приїхав до Києва із США,де він тренується, для участі у передсезонних контрольних прокатах у явно хорошому настрої і – уже з певним змагальним багажем й навіть нагородою. Місяць тому учень американського тренера Теммі Гембл взяв участь у міжнародному турнірі Philadelphia Sammer International,де посів друге місце. Судячи з відео його виступу,яке було розміщено на офіційному сайті змагань, у Києві глядачі мали підстави очікувати таких самих яскравих вражень. І Ярослав не підвів. Чого варті фліп та два тулупа у чотири оберти,потрійний аксель!  Столична Льодова арена не так часто таке бачить…

-Ярославе, як вдалося досягти такого прогресу за короткий термін?

-Моєї заслуги тут відсотків на 30, а решта – робота мого нинішнього тренера Теммі Гембл. Це перший тренер у моєму спортивному житті,який докладає стільки зусиль до того,щоб я став кращим,постійно прогресував у фігурному катанні. Те,що вона та її асистент Райен Бернінг візьмуться за мене всерйоз,було помітно уже з перших секунд нашої спільної роботи. Методи роботи тренерів вражають. Для Теммі,окрім суто професійних моментів,коли вона працює зі  мною на льоду,важливі також найдрібніші деталі мого побуту,вона постійно уточнює,як я харчуюся,що роблю вдома,чим заповнюю вільний час тощо.

-Скільки годин льодової підготовки маєте щодня?

-Три-чотири години, незалежно від того, є змагання чи немає, змагальний сезон чи міжсезоння. Персонально зі мною тренер працює по півгодини щодня,але,повірте,у ці півгодини роботи вона вкладає усю душу. Решту часу вона все одно за мною приглядає,виправляє помилки,якщо це потрібно. Крім льодової підготовки, є ж іще ЗФП.

-Як пройшла підготовка до сезону,чи працювали з іншими фахівцями?

-Я тренувався за складеним тренерами планом,відхилень не було. Напрацювання перевірили на турнірі Philadelphia Sammer International,який показав,що курс правильний – я посів там друге місце. Щодо інших спеціалістів,то Теммі Гембл справді часто запрошує інших тренерів, профільних консультантів з усієї Каліфорнії. Я працював з 3-4 хореографами.

– А хто вам поставив довільну програму і чому вирішили залишити минулорічну коротку?

-Для постановки нової довільної – на музику Вівальді «Чотири сезони» я їздив до Ванкувера(Канада),де працював з відомим хореографом Марком Піллеєм. Саме він є постановником моєї програми. Ну, а коротку – «Ромео і Джульєтта» мені поставив ще Ніколай Морозов. Вона досить вдала,на мій погляд,проте ми все ж здійснили спробу її поміняти. Не вийшло,оскільки нова мені не підійшла,тому поки що залишили стару.

– Але у ній начебто щось змінилося…

-Глобального переосмислення не відбулося,так,косметичні зміни – переглянули доріжки кроків,заходи на стрибки і більше нічого не чіпали.

– Якщо говорити про стрибкову складову,то це остаточний варіант чи ще будете ускладнювати?

-У програмах досить складних елементів. Давайте я перерахую,що я мав зробити і що зробив під час контрольного прокату у Києві у довільній. У програмі був заявлений фліп чотири оберти, два тулупа чотири оберти,два потрійних акселя,потрійні лутц,фліп та ріттбергер. Я виконав усе, крім одного з потрійних акселів.

-Ви не відмовилися від своєї фішки виконувати потрійний лутц з руками вгору? Тренер це схвалює?

– Я не думаю, що я відмовлюся від цього,навіть якщо буду вчити лутц у чотири оберти. А Теммі Гембл якраз подобаються усі мої фішки.

-Як вважаєте,скільки стрибків у чотири оберти має бути у програмі,щоб досягти високого результату на змаганнях?

-На мою думку,мінімум три,але виконаних досить добре,однозначно на «плюси». Ще – два потрійних акселя і решта стрибків,які спортсмен здатен зробити. При цьому необхідно кататися на дуже високому рівні,зокрема,мені цього ще треба досягти. 

– Які очікування та плани на новий сезон? Чи є відчуття повної готовності до найважливіших стартів?

– Для початку сезону я добре підготовлений і далі буде краще. Я кажу про хореографічну частину програм,а технічна,погодьтеся,у мене уже доведена до світового рівня. Я задоволений своїми прокатами як і на турнірі у Філадельфії, так і тут, у Києві. Хоча у першому випадку виступ був кращим,оскільки я виконав абсолютно все. А у Києві,як ви бачили,зірвав потрійний аксель, та й обертання були трохи гірші.

Щодо планів…Звісно, хочу поїхати на Олімпійські ігри,а перед тим успішно виступити в Оберстдорфі і здобути ліцензію. Це моя мета і мрія на цей сезон.

-Як провели відпустку?

-Дома,з родиною. Я мешкаю поблизу океана,тому немає необхідності кудись їхати. В Україну вибираюся лише у справах,але дуже люблю Київ,мене сюди постійно тягне і коли приїжджаю,то починаю відшуковувати можливість залишитися тут надовше.Я й зараз придумав собі причину,але не скажу,яку…

Ірина Мельниченко, Людмила Власюк