У нинішньому сезоні перед Ярославом Паніотом стояли суцільні надзавдання. На стартовому турнірі Philadelphia Sammer International  йому потрібно було якомога краще представити спільні  з його нинішнім тренером Теммі Гембл напрацювання, на турнірі  Nebelhorn Trophy – вибороти олімпійську ліцензію, на чемпіонаті України – здобути право виступити на Олімпіаді. Фігурист чудово впорався з усіма викликами.

Те, що цього року ми побачимо на льоду іншого Ярослава Паніота – впевненого у своїх можливостях та налаштованого на найкращий результат, стало ясно уже після серпневих контрольних прокатів у Києві. Нині ж, коли позаду залишилася участь у низці престижних міжнародних турнірів, уже неозброєним оком видно, що для нього остаточно минув період нестабільності та певних розчарувань, не в останню чергу пов’язаних з частими змінами тренерів. Після «школи» В’ячеслава Загороднюка, Миколи Морозова, яким він віддає належне у своїй підготовці, фігурист тепер працює в США з відомим фахівцем Теммі Гембл. Ярослав каже, що йому надзвичайно пощастило, що він потрапив до групи тренера, яка підготувала цілий ряд відомих фігуристів. Гембл також дає високу оцінку українцю.  Її фразу в інтерв’ю американському виданню «The Press Enterprise», де вона охарактеризувала українського спортсмена як «суперталановитого» процитувало чимало спортивних видань. Цей взаємний обмін компліментами дозволяє припускати, що Паніот нарешті знайшов «свого» тренера, адже попри недовгий термін спільної праці він встиг відзначитися місцем у десятці найкращих на юніорському чемпіонату світу-2017, призовими місцями на згаданих змаганнях у Філадельфії та турнірі Tallinn Trophy…А тепер, ставши чемпіоном України, він зробив найкращий подарунок собі та своїм тренерам – здобув право виступити на Олімпійських іграх-2018 у Пхьончхані.

Після своєї перемоги Льодовій арені Києва Ярослав Паніот  відповів на низку запитань журналістів.

«Я ще ніколи не виходив на лід столичної арени у такій хорошій спортивній формі. Я багато готувався до цих стартів, намагався чисто кататися на міжнародних турнірах і здебільшого це вдавалося, особливо у короткій програмі. Це додавало мені сил на впевненості», – сказав фігурист

-На останньому турнірі у Таллінні вам не вдалося  втримати перше місце, яке посідали після короткої програми. Чому так сталося?

-У мене тоді були проблеми з лезами і через це відчував сильний дискомфорт. У короткій я з цим впорався,  а у довільній стало складніше, ніяк не міг знайти таке положення для леза, щоб було зручно.

-Чи можна сказати, що ваші стрибки у чотири оберти повністю стабілізувалися?

-Так, звичайно. Але це стосується лише четверного тулупа. Щодо фліпа у чотири оберти, то я тільки почав його виконувати, у той час як з тулупом виступаю уже п’ятий сезон. Якщо перевести у відсотки, то я його виконую на 95 відсотків із 100. Ну, а з фліпом ще треба багато працювати.

-Ви стали тренувати четверний фліп уже у групі Теммі Гембл?

Так.  Я почав над ним працювати через деякий час після того, як увійшов до її групи і невдовзі вперше його стрибнув. А «стимулював» мене до цього один з фігуристів – австралієць Брендан Керрі, котрий також тренується у групі Теммі Гембл. Він часто мене підколював на кшталт того, що я ніколи не зможу виконати цей стрибок. Якось у мене був хороший настрій і я твердо вирішив:  сьогодні неодмінно стрибну фліп – на зло Брендану. Попросив,щоб він підготував камеру і – зробив це! З того часу я став включати четверний фліп до змагальної програми і двічі він у мене добре вийшов.

-Чому ви вирішили порушити прийняту серед фігуристів послідовність вивчення стрибків: спочатку тулуп,потім сальхов…?

– Я пішов іншим шляхом,оскільки мені більше подобається  фліп, ріттбергер. До речі, ріттбергер я зараз також вивчаю. А сальхов не люблю, це не мій стрибок – такі елементи є у кожного фігуриста. У мене це сальхов.

-Ви стрибаєте потрійний лутц з піднятими угору руками. Це якось допомагає у його виконанні?

-Крім того, що я люблю це робити, це справді впливає на якість стрибка: слідом за руками випрямляється тіло і виходить хороший потрійний лутц. Я його так виконую уже близько чотирьох років і ще жодного разу не намагався повернутися у звичайне положення. Напевно, точно так вивчатиму і четверний лутц. Треба доганяти провідних спортсменів. До речі,Вінсент Чжоу (чемпіон світу серед юніорів,також учень Теммі Гембл-авт.) уже показував четверний лутц з руками угору, але лише на тренуванні. Так що у мене є шанс першим виконати його на змаганнях. На тренуванні – це ж не рахується, правда?

-На початку сезону у вас не було особливого оптимізму стосовно своєї довільної програми. Зараз думка змінилася?

-Скажу так. Моя нова довільна(«Чотири сезони» Вівальді) могла бути ще кращою, але ставили ми її у певному цейтноті, тому не все вийшло, як хотілося. Проте спочатку у мене справді не було особливого бажання кататися під цю музику.

DROX7658

-Зате коротка у вас уже добре відпрацьована. Її ставив ще Морозов?

Тут теж своя історія…Була ідея поставити іншу програму, дуже хорошу, ліричну, чуттєву і в той же час сильну, з мужніми нотками…Але з різних причин не вийшло з постановкою. Результат мені не підійшов і я відмовився. Тому вирішили повернутися до попередньої.

-Чи передбачаються зміни у програмах?

– У короткій будуть, у довільній – ні. Я взагалі думаю про другий четверний, тобто четверний фліп, а четверний тулуп має йти другим. Пора уже виїжджати на змагання як мисливець, а не як тінейджер. Справжні фігуристи катаються саме як мисливці.

-Об’єм та формат тренувань також зміняться у зв’язку з підготовкою до Олімпіади?

– Оскільки я виконав свою місію, став чемпіоном України і учасником Олімпійських ігор, то, напевне, зможу запропонувати свої ідеї щодо подальшої підготовки. Вони у мене є, але поки що недоцільно їх оприлюднювати. Деталі підготовки зазвичай тримаються у секреті.

-Ярославе, що знала про вас Теммі Гембл перед тим, як взяти у свою групу?

– Я вперше потрапив їй на очі років п’ять тому,коли нас із В’ячеславом Загороднюком якимось вітром занесло до неї на ковзанку. Ми там досить довго каталися і вона мене запам’ятала. Мені надзвичайно подобається з нею працювати, я стараюся увібрати якомога більше того,чому вона мене вчить. Робота з Теммі Гембл кардинально відрізняється від того, як я тренувався раніше. Передусім,об’ємами – я став працювати утричі більше, причому, не лише з нею, але й з іншими фахівцями, яких вона запрошує до себе на ковзанку.

-А із Загороднюком спілкуєтеся?

-Звісно. Тобто спеціально ми не зустрічаємося,але коли пересікаємося  на змаганнях, то багато розмовляємо – про фігурное катання і взагалі про життя.

-Як ставитеся до планів ISU знизити вартість стрибків у чотири оберти?

-Як і більшість фігуристів – негативно. Але я чув інше. Начебто планується зменшити кількість стрибків у програмі. От це я сприймаю як позитив. Якщо це станеться, буде більше можливостей зробити програму презентабельною, адже проблеми можна буде заповнити красивими рухами,кроками… Зараз у нас забагато стрибкових елементів і на це часто не вистачає часу.

-Що означає для вас участь в Олімпіаді?

-Це буде найяскравіша подія у моєму житті. Хочу показати себе на олімпійському турнірі з найкращого боку, щоб продовжити свою спортивну кар’єру на новому, вищому рівні. Але до Олімпійських ігор ще є багато справ, наприклад, чемпіонат Європи, де також хочеться показати кращі результати.

-Як відзначатимете свята?

-Як завжди, з родиною. Спочатку буде Різдво,потім мій день народженні(26 грудня Ярославу виповнюється 20 років-авт.), а потім Новий рік. Це будуть хороші дні.

Людмила Власюк.