Чемпіонат України з фігурного катання, який завершився на столичній Льодовій арені, став одночасно і підсумком непростого року, і своєрідною прелюдією до насиченого важливими міжнародними стартами сезону.

Своєю експертною думкою щодо виступів українських фігуристів, зокрема, тих, хто представлятиме нашу країну на світовій арені, з сайтом УФФК поділилася суддя Міжнародної спілки ковзанярів (ISU), член президії УФФК, доктор педагогічних наук,професор Ірина Медведєва.

Чоловіче одиночне катання.

«Передусім, відзначу, що цьогоріч попри складну епідеміологічну ситуацію, наші спортсмени взяли участь в усіх запланованих міжнародних турнірах і показали цілком задовільні результати. Набута змагальна практика, яка дала змогу перевірити себе, посилити мотивацію, була відчутна під час виступів на чемпіонаті України. Не стали винятком змагання чоловіків. Найпильніша увага, звісно, була прикута до лідера –  Івана Шмуратка, але якраз для нього початок сезону виявився досить важким. На одному із стартових міжнародних турнірів – Кубок Варшави він застудився, виступав  з температурою…Стан здоров’я не міг не позначитися на результатах і, вочевидь, дещо змістив акценти у подальшій підготовці. Проте у Івана справді чемпіонський характер. У Києві він боровся, намагався показати свій максимум. На жаль, не все вдалося, зокрема, в короткій програмі фігурист, виконуючи потрійний аксель, торкнувся рукою льоду. Дуже хороші враження від його нової довільної програми. Помітно, що Іван вкладає у неї душу. Високих балів заслуговує інтерпретація, сполучні кроки, обертання, особливо лібела. Композиція виглядає цілісною, грамотно поставленою і дає можливість спортсмену повністю розкритися.

Порадував прогрес Гліба Смотрова з Білої Церкви, який став срібним призером чемпіонату. Приємно, що його результати покращуються від старту до старту, з’явилася впевненість – це було особливо помітно на тлі того, що не всі учасники змогли показати все, на що здатні. Так само впевнено тримається на льоду Кирило Марсак. Він також продемонстрував чудові потенційні можливості, добре виконав потрійний аксель, хіба що було б не зайвим посилити артистичну складову. Але наразі свою бронзову нагороду цей спортсмен заслужив. Серед тих, хто не потрапив до призової трійки я би виділила Андрія Кокуру. Цього разу він не зміг конкурувати з призерами, але показав чимало цікавого – це і оригінальна постановка довільної програми, і напрацювання стрибка у чотири оберти, потрійного акселя.

Загалом чемпіонат України засвідчив, що в чоловічому одиночному катанні у нас є непоганий резерв. Це перспективні, здібні спортсмени, які вимагають максимальної уваги і додаткової роботи з ними».

Жіноче одиночне катання.

«Найяскравіше враження в цій дисципліні справила Анастасія Шаботова. Вона  заслуговує високої оцінки своїх виступів на всіх турнірах, в тому числі і на чемпіонаті України. Тут треба зважити на те, що в цьому сезоні на 15-річну фігуристку було покладено важливі і непрості завдання, з якими вона чудово впоралася. Маю на увазі, передусім, здобуття нею олімпійської ліцензії на кваліфікаційних змаганнях в Оберстдорфі, а також ряд успішних виступів на міжнародних турнірах. Я би відзначила високу складність довільної програми нашої спортсменки, до неї включено два потрійних акселя! Причому, вона виконує цей стрибок дуже красиво, ніби виштовхуючи себе угору. За тим, як Настя прогресує, стежить чимало фахівців, в тому числі зі світовими іменами. Шкода, що на чемпіонаті України їй не вдалося повною мірою продемонструвати високу якість елементів, але я впевнена, що до найближчого міжнародного старту – чемпіонату Європи вона всі недоліки виправить.

А от справжнім відкриттям київських змагань стала досвідчена Анастасія Гожва. Останнім часом вона перебувала в тіні молодших фігуристок, але в цьому сезоні довела, що вона ще «не все сказала» у спорті. Спочатку Настя вразила достойним катанням на турнірі в Варшаві, а тепер це зробила і на домашній ковзанці, чисто виконавши обидві програми. Тут треба віддати належне її тренеру Марині Амірхановій, яка повірила в свою ученицю і побачила в ній нереалізований потенціал.

Ще одній Анастасії – Архіповій, схоже, не щастить у цьому сезоні. Вона посилено готувалася до стартів, набрала форму і  – зазнала травми. Знаючи цю ситуацію, я була приємно здивована, що Настя змогла так впевнено відкатати коротку програму. Щоправда, на довільну її функціональних можливостей уже не вистачило…

У змаганнях жінок чимало учасниць, за моїми спостереженнями, покращили техніку катання, виразність програм і це вселяє оптимізм, оскільки дуже важливо мати надійну лаву запасних».  

Спортивні танці на льоду.

«Переможцями та призерами в танцях об’єктивно стали талановиті дуети, які показали очевидний технічний та творчий прогрес. Чудово виступили Олександра Назарова та Максим Нікітін, постановки яких завжди вирізняються індивідуальністю. Цьогоріч вони також представили програми, які надзвичайно підходять їм – і за стилем, і за образами. Катання Саші та Максима було справді чемпіонським. Але й друга танцювальна пара – Марія Голубцова/ Кіріл Бєлобров виглядала цікаво та перспективно. Учні Марії Тумановської-Чайки, які тільки дебютують в дорослій категорії, показали цікаві, грамотно вибудувані програми і відкатали їх легко, невимушено, з настроєм. Зауважу, що українські провідні дуети працюють в різних стилях, вони досить сильні в своїх нішах і цілком конкурентноздатні. Дуже добре, що на чемпіонаті Європи ми маємо дві квоти в танцях, тому побажаємо вдалих виступів  обом парам».

Парне катання.

«Шкода, що травми не дозволили вийти на лід минулорічним чемпіонам України – Віолетті Сєровій та Івану Хобті, які досягли уже чималого прогресу в своєму катанні. Тому в цій дисципліні суперництва не було, єдиними учасниками стали Софія Голіченко та Артем Даренський з Дніпра. Проте і їм стан здоров’я партнерки, яка відчувала наслідки травми, не дав змоги виступити на повну силу, як, наприклад, на турнірі в Оберстдорфі, де пара показала досить сильне катання – там був і потрійний підкрут, і стрибки у три оберти. Я не сумніваюся, що учні Лілії Батутіної зможуть поновити форму і належним чином підготуватися до чемпіонату Європи, час ще є. На мій погляд, їм варто було б дещо «підтягнути» презентацію і більше попрацювати над технікою деяких елементів.

Хочеться побажати і Софії з Артемом, і всім нашим спортсменам, щоб вони успішно подолали проблеми і в повній мірі реалізували свої можливості».