Заняття спортом повинні приносити радість. Але за результатами дослідження, проведеного Американською психологічною асоціацією, лише 9% дітей відчувають радість від занять спортом. Для переважної більшості заняття спортом викликають сильний стрес.

Під час змагань діти часто знаходяться в стресовому стані, але причини цього стресу можуть виявитися сюрпризом для деяких батьків. Часто не тренери і не товариші по команді є причиною стресу. Причиною можете бути ви- батьки і навіть не знати про це!

Нижче наводяться типи поведінки батьків, які можуть викликати стрес у їх дітей під час тренувань, змагань або навіть в побуті. Чи ведете ви себе подібним чином? Щоб не викликати у вашої дитини стрес, уникайте подібних типів поведінки.

1. Розмови про ваших власних досягненнях в спорті

Поділитися вашими власними досягненнями в спорті, може бути надихаючим для вашої дитини. Але, якщо ви робите це постійно, то можете викликати стрес. Багато дітей, які постійно чують історії про те, якими великими були їхні батьки, відчувають стрес, тому що відчувають себе зобов’язаними домогтися таких же успіхів, як і їхні батьки.

2. Порівняння вашої дитини з іншими членами команди (іншими дітьми)

Діти мають свої власні унікальні таланти і здібності, коли справа стосується певного виду спорту. Порівняння їх з іншими дітьми або членами команди може викликати почуття занепокоєння і стресу, особливо коли вони не здатні демонструвати ті ж навички або виступати на тому ж рівні, що і інша дитина.

3. Підказки під час змагань

Ви можете подумати, що підказуючи своїй дитині під час змагань ви надаєте йому додаткову підтримку. Але насправді це призводить його в замішання. Дитина починає відчувати сильний стрес, тому що не знає чию пораду слухати – тренера або батьків.

4. Робити заняття спортом головним у вашому житті (і у житті вашої дитини)

Так, заняття спортом можуть дати багато переваг. Нові знайомі, прекрасна можливість подорожувати і навіть отримання професії. Але немає причини робити це головним у вашому житті і у житті вашої дитини. А що якщо ваша дитина захоче спробувати себе в іншому виді спорту або отримає травму? Якщо ви постійно говорите про заняття спортом, то це змушує дитину відчувати себе зобов’язаним продовжувати займатися спортом, навіть якщо він цього більше не хоче.

5. Оскарження рішень тренера

Якби рішення приймали батьки, то їхні діти грали б весь час. Але рішення залишається за тренером і на це є причини. Не витрачайте час на суперечки з тренером про те, як часто повинен грати ваша дитина. Це бентежить вашу дитину і викликає стрес.

6. Прийняття рішень за вашої дитини

Це нормально бажати своїй дитині всього самого найкращого. Але коли справа стосується спорту, то ви повинні дозволити своїй дитині самостійно вибрати, чим йому займатися. Ви можете познайомити його з тим видом спорту, яким самі займалися в юнацтві, але не змушуйте дитину займатися саме тим видом спорту тільки тому, що він вам подобається і викликає у вас ностальгію.

7. Перетворення кожної гри в питання життя або смерті

Нікому з батьків не подобається, коли їх дитина програє. Але важливо розуміти, що перемога – це не все і це не головне. Коли ви постійно повторюєте дитині, що перемога – все і вона обов”язково потрібно, то ваша дитина відчуває колосальний і постійний тиск.

8. Примус до додаткових тренувань

Щоб досягти успіхів у спорті, діти повинні тренуватися. Але включення в розклад кількох додаткових тренувань в тиждень може виявитися надмірним для дитини і нанести шкоду організму. Спонукайте дітей тренуватися, але не змушуйте їх тренуватися годинами додатково до основних занять за розкладом.

9. Перевантаженість розкладу вашої дитини

Є спокуса записати вашу дитини в усі спортивні секції, до яких в дитини є інтерес. Але багато тренувань і змагань накладаються одне на одне, неодмінно це призводить до втоми, слабкості і стресового стану. Виберіть один-два виду спорту, на яких потрібно сфокусуватися. Цього буде достатньо, щоб підтримувати зайнятість вас і вашої дитини.

10. Пропуск важливих сімейних подій заради пересічних спортивних заходів

Накладки в розкладах спортивних змагань вашої дитини і сімейних подій неминучі. Якщо сімейний захід важливий для вас і членів сім’ї, то його пропуск може викликати у дитини почуття провини і сильний стрес. Тому навчіться вирішувати цю проблему заздалегідь, завжди можливо знайти компроміс.