До трирічного віку діти не вміють мислити раціонально. Вони керуються тільки потребами й емоціями і прагнуть вашої підтримки, щоб упоратися з почуттями, які їх переповнюють. Найпоширенішим способом виразити емоції для маленьких дітей є примхлива поведінка.

Діти часто вередують і скиглять, випробовуючи ваше терпіння. Чому ж вони так поводяться? І що варто робити батькам у такому разі? Розгляньмо причини примхливої поведінки дітей і способи впоратися з нею.

Що таке примхлива поведінка?

Примхлива поведінка дитини може бути викликана фрустрацією через нездатність виконати ту чи іншу дію або через те, що виконана дія призвела до несподіваного результату. Дитина починає скиглити у відповідь на щось або через відчуття голоду, болю чи втоми. Як правило, вперше дитина виявляє примхливу поведінку у віці 4–6-ти місяців.

Таким чином, примхлива поведінка – це своєрідна форма комунікації у випадках, коли дитина не в змозі подбати про себе і потребує батьківської допомоги. Про що ж дитина сигналізує за допомогою примхливої поведінки?

Чому діти вередують

Причини примхливої поведінки можуть бути різними: від поганого настрою до проявів хвороби. Ось найпоширеніші з них.

1. Дитина обмежена у спілкуванні

Дитина вперше вимовляє осмислені звуки в 4 місяці. Ви можете помітити, як вона видає певні звуки у відповідь на ті чи інші дії дорослого. Утім, вона достатньо обмежена у спілкуванні й не в змозі виражати складні емоції, а тому вдається до примхливої поведінки. Словом, поки дитина не навчилася говорити, примхлива поведінка – найліпший спосіб виразити почуття.

2. Дитина голодна

Діти мають обмежений словниковий запас і недостатньо розвинені мовленнєві навички, а тому, щоб виразити свої емоції, скиглять і вередують. Якщо ваша дитина поводиться саме так, то, цілком імовірно, що вона зголодніла й хоче, аби ви її нагодували.

3. Дитина втомилася від тривалої подорожі або прогулянки

Маленькій дитині необхідно багато відпочивати і спати. Тому активна діяльність (наприклад, поїздка на автомобілі або прогулянка) може її втомити. Якщо дитина вередує, а доти довго не спала, найімовірніше, вона стомилася.

4. Дитині потрібно замінити підгузок

Наступного разу, коли дитина почне пхикати, перевірте її підгузок. Пхикання – це спосіб, за допомогою якого дитина сигналізує про дискомфорт від брудного підгузка.

5. Дитині жарко або холодно

Ви купаєте дитину, і раптом вона починає вередувати? Імовірно, так вона хоче подати сигнал, що вода недостатньо тепла. Немовлята чутливі до змін температури і, відчуваючи внаслідок цього дискомфорт, вередують. Таке може трапитися навіть тоді, коли ви опинитеся з нею в новому місці, де температура буде для неї не досить комфортною.

6. У дитини можуть бути висока температура, висип тощо

Дитина може почуватися зле й повідомляти вам про це за допомогою примхливої поведінки. Виміряйте температуру її тіла. Подивіться, чи немає в неї на тілі слідів укусу комахи або висипів. Підростаючи, дитина багато рухається, і на її тілі можуть з’являтися синці. Примхлива поведінка – це спосіб повідомити вам про біль. Перевірте, чи немає в дитини на тілі подряпин або синців.

7. Дитина могла ковтнути повітря

Це може статися відразу після годування. Ви бачите, що дитина починає скиглити без будь-якої видимої причини. Однак справжньою причиною може бути те, що під час годування вона ковтнула повітря. Поплескайте її по спині – це викличе відрижку й випустить повітря назовні.

8. Дитина потребує уваги

Діти нерідко вередують, бо прагнуть ваших обіймів. У такий спосіб малюк ніби повідомляє вам: «Будь ближче до мене», «Обійми мене міцніше». Потреба привернути до себе вашу увагу й почуватися захищено може стати причиною примхливої поведінки дитини. Психологи вважають, що така поведінка є запорукою здорового виховання, адже батьки завжди будуть поруч, щоб захищати й годувати дитину.

9. Дитина емоційно напружена, відмовляється спати

Коли дитина відчуває емоційну напругу, вона може відмовлятися спати. У таких випадках уникайте зорового контакту з нею, оскільки ваші жести можуть ще більше втомлювати її. Відведіть її в тиху темну кімнату й умовте лягти спати.

Примхлива поведінка – не завжди забаганка дитини. Іноді така поведінка свідчить про ті чи інші проблеми зі здоров’ям у малюка.

Фізичні причини примхливої поведінки дитини

1. Проблеми мовлення, пов’язані з аутизмом

Діти, народжені з розладами аутистичного спектра, часто мають порушення мовленнєвого розвитку. Це означає, що дитина погано сприймає нові слова й мало розмовляє. Дитина з аутизмом може бути примхливою через фрустрацію, викликану нездатністю висловити свої думки. Це може статися, якщо ви скажете або зробите те, що малюк не в змозі зрозуміти.

Деякі діти з аутизмом погано засвоюють білок глютен, який міститься в злакових культурах. Цими продуктами часто годують дітей, яких рано відлучили від грудей. Ланцюжки амінокислот-пептидів проникають у стінку кишечника й потрапляють у мозок через кров. Коли це відбувається, імунна система організму отримує попередження й викликає алергічну реакцію, яка може спричинити біль у шлунку або такі розлади, як гіперактивність або агресія.

2. Шлунково-кишковий рефлюкс

У дітей може розвинутися рефлюкс унаслідок того, що вміст їх шлунка повертається назад у стравохід. У стравохід потрапляє незначна кількість шлункової кислоти, викликаючи біль і подразнення. Примхлива поведінка може бути однією з реакцій дитини на рефлюкс. У такому випадку дитина починає скиглити під час годування або за декілька хвилин після цього.

Як поводитися з примхливою дитиною

Примхлива поведінка дитини може відчутно вивести вас із рівноваги, особливо якщо ви не бачите причин для вередування малюка. Коли дитина виявляє примхливу поведінку, дотримуйтеся низки рекомендацій.

1. Виявляйте спокій і терпіння

Якщо дитина вередує, то має на це причини. Не гарячкуйте й не гнівайтеся, хай як важко вам стриматися. Ви – єдина людина, яка в змозі зрозуміти причини неспокійної поведінки вашого малюка. Тому зробіть декілька глибоких вдихів, зберігайте спокій і терпіння. Якщо ситуація вас стомлює, візьміть паузу. Попросіть чоловіка або когось із родичів доглянути за дитиною, а самі прогуляйтеся. Навіть декілька хвилин на свіжому повітрі повернуть вам душевну рівновагу.

2. Вчасно годуйте дитину

Грудне годування не тільки втамовує голод дитини, дає їй необхідні поживні речовини, а і є засобом емоційного зв’язку між матір’ю й дитям. Наступного разу, коли дитина почне плакати, погодуйте її. Близький контакт між вами заспокоїть дитину.

3. Навчіть дитину базової комунікації

Ви можете вивчити з дитиною прості звуки, що передають різні емоції. Наприклад, коли малюк вередує, ви можете показати йому пляшечку з молоком і запитати: «Ти хочеш їсти?». Якщо він припинить плакати і протягне руки до пляшки, ви зрозумієте причину його сліз і надалі зможете давати раду вередливій поведінці малюка. Дитина з часом зрозуміє, що пляшечка допомагає їй упоратися з голодом, і навчиться інакше сигналізувати про те, що зголодніла. Вам доцільно вивчити з дитиною жести, які допоможуть ефективніше задовольняти її проблеми, ніж примхлива поведінка. Ставлячи питання, вимовляючи слова та звуки, ви спілкуватиметеся з вашою дитиною.

4. Усуньте чинники, що змушують дитину вередувати

Дитина вередує, коли грається з братом, а той забирає її улюблену іграшку? Купуйте іграшки обом дітям. Дитина пхикає, коли її бере на руки хтось із родичів? Попросіть родича не робити цього. Причин, які викликають у дитини примхливу поведінку, може бути досить багато. Визначте й усуньте їх.

5. Погойдайте дитину

Цей прийом перевірений багатьма поколіннями батьків. Він настільки ефективний, що багато експертів рекомендують його як швидкий спосіб заспокоїти дитину. Візьміть її на руки й погойдайте вліво-вправо. Також варто посадити малюка в крісло-гойдалку. Це зарадить проявам примхливої поведінки.

6. Використовуйте звуки

Звуки музичних іграшок – гарний спосіб відвернути увагу дитини. Наступного разу, коли дитина почне вередувати, вмикайте бадьору й веселу музику, яка відволіче її увагу.

7. Сповивайте дитину

Загорніть дитину у м’яку ковдру. Це чудовий спосіб упоратися з примхливою поведінкою, пов’язаною з перепадами температури. Стабільна й комфортна температура допоможе дитині розслабитися.

8. Перевдягніть дитину й поміняйте їй підгузок

Завжди одягайте дитину відповідно до погоди. Крім того, міняйте їй підгузки через певні проміжки часу, навіть якщо вони здаються чистими. Підгузки мають зовнішній шар, що обмежує циркуляцію повітря, що може спричинити дискомфорт для малюка і змусити його вередувати.

9. Зробіть дитині масаж, щоб розслабити її

Дітям подобається, коли батьки їх торкаються. Легкий масаж – чудовий спосіб упоратися з примхливою поведінкою дитини. Покладіть малюка на спинку й ніжно масажуйте його животик рухами по колу. Потім поверніть його на животик і розітріть спинку, ручки й ніжки. Масаж обов’язково заспокоїть вашу дитину.

10. Зробіть дитині гарячу ванну

Тепла вода заспокоює і дорослих, і дітей. Приготуйте дитині теплу ванну. Викупайте її, а потім одягніть і закутайте в теплу ковдру. Цим способом можна скористатися, якщо дитина вередує під час годування. Будьте обережні, тому що деякі діти не люблять воду і, контактуючи з нею, починають вередувати ще більше.

11. Поплескайте дитину по спинці

Візьміть дитину на руки й обережно поплескайте її поміж лопаток. Якщо дитина вередує, бо наковталася повітря під час годування, це допоможе усунути джерело проблеми.

12. Використовуйте соску

Якщо ви годуєте дитину з пляшечки, використовуйте соску, щоб заспокоїти її. Смоктання допоможе дитині стабілізувати пульс і заспокоїтися. Використання соски – ефективний спосіб упоратися з примхливою поведінкою дитини.

13. Візьміть дитину на прогулянку

Можливо, вашій дитині нудно. Покладіть її у візочок і підіть на прогулянку. Показуйте їй цікаві предмети, що траплятимуться вам на шляху. Це допоможе привернути й утримати її увагу.

Що робити, якщо нічого не допомагає?

Іноді ви застосовуєте всі відомі методи, щоб заспокоїти дитину, але жоден не діє. Розгляньмо декілька порад, які допоможуть вам саме в такій ситуації.

1. Не хвилюйтеся

Не втрачайте рівноваги, навіть якщо дитина довго не припиняє скиглити. Якщо вам важко бути спокійними в тій чи іншій ситуації, попросіть чоловіка або дружину декілька годин доглянути за дитиною, а самі вийдіть на прогулянку.

Не соромтеся звертатися по допомогу. Зателефонуйте мамі або близькій подрузі й попросіть їх приїхати до вас на декілька днів. Стороння допомога додасть вам емоційних та психічних сил, щоб здолати стрес.

2. Проконсультуйтеся в педіатра

Як зазначалося вище, примхлива поведінка дитини може мати серйозні причини. Якщо ви підозрюєте, що зі здоров’ям дитини не все гаразд, якомога швидше проконсультуйтеся із педіатром. Лікар зможе визначити причини примхливої поведінки дитини.

Якщо медичний огляд підтвердить наявність проблеми зі здоров’ям, не панікуйте. Педіатр підкаже вам, як доцільно діяти в цьому разі.

Коли дитина вередує, завжди намагайтеся зрозуміти причину такої поведінки. Не варто ігнорувати її, натомість виявіть адекватну реакцію. Психологи стверджують, що ваша негайна реакція сама по собі здатна заспокоїти дитину.