Найскладніший сезон, який не мав аналогів в історії фігурного катання, добіг кінця. У винятково складній ситуації, яка змушувала неодноразово змінювати змагальні та тренувальні плани, українські спортсмени все ж знаходили можливість, навіть в умовах жорстких карантинних заходів, продемонструвати свою готовність та нові постановки.

Про те, як наші провідні фігуристи оцінюють свої виступи в минулому сезоні та на що сподіваються в наступному, вони розповіли сайту УФФК.

Максим Нікітін: «Нас завжди надихає той факт, що під час наших виступів люди усміхаються та аплодують»

Олександра Назарова/Максім Нікітін – п’ятиразові чемпіони України в спортивних танцях на льоду, переможці та призери міжнародних турнірів, учасники Олімпійських ігор, чемпіонатів світу та Європи. Тренер Галина Чурілова.

«Минулий сезон добре попсував всім нерви, але нам із Сашею гріх скаржитися. Ми виступили десь у шести-семи змаганнях – це разом з чемпіонатом світу, міжнародними та національними турнірами. З урахуванням того, що багато хто взагалі не мав стартів, то це ще й багато. І на всіх ми, в принципі, відкатали добре, елементи не зривали. Я часто кажу, що нам небайдуже, як нас сприймає публіка. Емоційний контакт з глядачами так само важливий, як і суддівські оцінки. У цьому контексті ми зробили максимум можливого, щоб люди отримували задоволення від нашого катання, усміхалися, аплодували – навіть, сидячи перед екранами. Зрештою, не можна бути  незадоволеним сезоном, яким би він не був, коли досягнута така важлива мета як отримання для України олімпійської ліцензії.

Якщо говорити про наступний сезон, то, передусім, хотілося б, щоб він відбувся. Ми працюємо над новими програмами. Довільна уже практично готова, вона поставлена в дещо іншому стилі, ніж нинішня, але своєму амплуа ми не зраджували, тобто, в ній є те, що піднімає людям настрій. Незабаром закінчимо роботу і з ритм-танцем. В принципі, всі елементи зібрані і вже є картина, як воно все буде, хоча ще не зовсім чітка. Сподіваємося, що зі своїми новими програмами ми на загальному тлі не загубимося, а, навпаки, будемо виділятися. Тим більше, що маємо намір і далі вдосконалюватися та досягати прогресу у своєму катанні. Завжди ж можна щось нове вивчити чи придумати в будь-якому аспекті танцю».

Іван Шмуратко: «Наступний сезон? Дайте перевести дух після минулого…»

Триразовий чемпіон України в чоловічому одиночному катанні, дворазовий чемпіон України серед юніорів, переможець та призер міжнародних турнірів, учасник чемпіонатів світу та Європи. Тренер Марина Амірханова.

«Мабуть, одне з найважливіших досягнень минулого сезону полягає в тому, що він, хоча і з втратами, але все-таки відбувся. З індивідуально запланованого я безмежно радий, що «привіз» квоту для України на Олімпійські ігри. Це справді надихає і змушує більш прискіпливо проаналізувати своє катання. З того, що я сам бачу та відчуваю  – це загальний прогрес у катанні, виконанні стрибків і взагалі у своїй

фізичній формі. З позитивних моментів виділю той факт, що ми почали

вставляти в програму сальхов у чотири оберти. Поки що його не вдається виконати саме на стартах, тому продовжуємо роботу над цим. На жаль, не можу похвалитися належною якістю елементів, наразі вона залишає бажати кращого і я втрачав на цьому чимало балів.

Щодо наступного сезону, то спочатку треба перевести дух після минулого…Хоча тут все ясно – основні завдання в новому сезоні диктує його олімпійський статус. Для мене це  – відібратися та поїхати на Олімпійські ігри, ну і, звісно, на чемпіонати світу, Європи. Я добре розумію, скільки зусиль потрібно докласти до цього і готовий результативно попрацювати над якістю катання, елементів, стрибками у чотири оберти, причому, не лише над сальховом, але й іншими. Якщо буду й надалі прогресувати та вдосконалюватися, все складеться добре. Готуємо до наступного сезону і нові програми. Є багато ідей, які незабаром почнемо реалізовувати. Причому, з короткою програмою ми уже визначилися остаточно, а довільна перебуває у розробці».

Марія Голубцова/Кіріл Бєлобров: «Прикро, коли готуєшся до змагань, а їх в останню мить скасовують. З нами таке було тричі»

Призери чемпіонату України у спортивних танцях на льоду, чемпіони України серед юніорів, переможці та призери міжнародних турнірів. Тренер Марія Тумановська-Чайка.

«Сезон був важким, передусім, тим, що не дозволяв щось спланувати – готуєшся до змагань, віддаєш цьому всі сили, а їх в останню мить скасовують. Ми пройшли через таку ситуацію тричі. Але в трьох стартах взяли участь і найкращим в сенсі результатів та власне прокату став для нас чемпіонат України серед сеньйорів. Ми вперше піднялися на друге місце, хоча й через хворобу (Марії-авт.) готувалися конкретно до нього лише тиждень. Через це нам не вдалося показати максимум того, що напрацювали упродовж сезону, тобто виступ міг бути на вищому рівні, а вийшов на середньому. Проте всі елементи виконали впевнено.

Зараз розучуємо декілька нових підтримок, як мінімум, одна обов’язково потрапить до наступних програм. Плануємо також новації в елементах, наприклад, в твіззлах – в довільній програмі перехід між ними буде переплітатися. Щодо нового довільного танцю уже маємо низку ідей, вони різні і ми ще будемо їх обговорювати, щоб прийняти остаточне рішення. Два тижні ми відпочивали, наразі повертаємося до Києва й відразу займемося постановками програм».

Кирило Лішенко: «В моїх планах – потрійний аксель та стрибок у чотири оберти»

Чемпіон України серед юніорів в чоловічому одиночному катанні, чемпіон України серед юнаків та дівчат, срібний призер чемпіонату України. Тренер Дмитро Шкідченко.

«У мене було чимало планів на сезон, однак не всі вдалося реалізувати через ряд обставин, у тому числі, ситуацію з коронавірусом. Насправді з усього запланованого я виконав свої завдання лише на юніорських змаганнях. Зокрема, перемога на чемпіонаті України серед юніорів була для мене дуже важливою, оскільки це був перший повноцінний старт після майже річної перерви. На жаль, не на всіх турнірах обійшлося без помилок. 

Наступний сезон бачу для себе досить складним. Попереду етапи Гран прі та три чемпіонати, цим стартам буде підпорядкована наша підготовка. Основні завдання вже визначено – стрибнути потрійний аксель, вивчити стрибок у чотири оберти, напрацювати нові програми. Довільну ми з хореографом Наталею Андріївною (Воробйовою -авт.)уже поставили, щодо короткої ще думаємо, хоча ідеї вже є».

Іван Хобта: «Сезон-катастрофа» для нас з Віолеттою став найвдалішим» 

Віолетта Сєрова/Іван Хобта (Київ)– чемпіони України, дворазові чемпіони України серед юніорів в парному катанні. Тренер Філіп Залевський.

«Може, це звучить дещо абсурдно, але сезон, який багато спортсменів називають катастрофічним, для нас з Віолеттою виявився найвдалішим. Саме в цей час сталися дві ключові події у нашій кар’єрі  – ми виграли дорослий чемпіонат України та увійшли до основного складу збірної України. Національний чемпіонат був для нас найважливішим стартом сезону. Ми розуміли, що перемога в ньому надасть нам можливість швидше рухатися далі і щасливі, що зробили цей чималий крок вперед. Шкода тільки, що не стовідсотково виконали початковий план: хотілося не лише виграти чемпіонат, але й  показати, що вміємо робити потрійний викид. З останнім не вийшло, завадили деякі складності. Скажу також, що ми з нашим тренером Філіпом Залевським багато працювали в минулому сезоні, тренувань було достатньо. Завдяки цьому дещо додали у своєму катанні, зокрема, у швидкості, артистичності.

В наступному сезоні плануємо, передусім, відпрацювати і показати на міжнародному рівні два потрійні викиди. Хотілося б потрапити до ТОП-10 на етапах юніорського Гран прі, гідно виступити на чемпіонаті світу серед юніорів і підтвердити таким чином статус членів національної збірної.

Щодо програм, то довільна буде новою. Коротку (на музику з кінофільму «Хижі птахи: вражаюча історія Харлі Квінн»-авт.) ми залишаємо з минулого сезону. Та оскільки за межами України ми з нею не виступали, то фактично новими на міжнародних змаганнях будуть обидві».

Таїсія Спесивцева: «За минулий сезон ставлю собі оцінку вісім з десяти» 

Переможниця розіграшу Кубка України-2020 в жіночому одиночному катанні, бронзова призерка чемпіонату України серед юніорів-2021, дворазова срібна призерка  чемпіонату України. Тренери Сергій Баранов та Віталій Єгоров.

«За минулий сезон я поставила б собі «вісімку» за десятибальною шкалою. Ми всі молодці, що у важкій, нестабільній ситуації з численними локдаунами та карантинами, все ж вийшли на пік спортивної форми до чемпіонату України. Я показала на цих змаганнях досить непоганий результат (друге місце-авт.) На юніорському чемпіонаті вийшло трохи гірше (третє місце-авт.), але загалом можу сказати, що задоволена результатами своїх виступів.

Цього року з огляду на специфічність сезону ми з тренерами вирішили не включати до програми нові стрибки і зробили ставку на стабільний прокат. Я намагалася додати в  ковзанні, артистичності, танцювальних моментах і вважаю, що мені це вдалося.

Наступний сезон, як і кожний олімпійський, надзвичайно важливий. Я налаштована багато працювати влітку, щоб показати себе належним чином і потрапити на міжнародні старти. Відтак, потрібно вчити нові стрибки, каскади, ставити сильні програми. Ми вже обговорили ідеї, обмінялися думками і вирішили, що довільну програму (тема з мюзиклу «Чікаго»-авт.) змінювати не будемо, але коротка обов’язково буде нова. Ймовірно, візьмемо французьку музику, хоча остаточного рішення ще немає. Щодо елементів…Почнемо з того, що в

наступному сезоні обов’язковий стрибок – фліп. Виходити на лід з подвійним буде  несерйозно, тому треба вчити потрійний фліп, каскади 3+3. Дуже хочеться уже розпочати роботу, але для мене найголовніше зараз – поновитися після травми, з якою я виступала на чемпіонаті України. З цієї причини я вже два тижні не катаюся і зараз відпочиваю. За рахунок цього літню відпустку скоротимо, можливо, заплануємо збори. Це вже як тренери вирішать».

Людмила Власюк.