1. Ви – герой для вашої дитини. Це справді так. Ви долаєте відстані, боретеся з драконами, не відступаєте перед труднощами заради ваших дітей. І навіть якщо вам це не завжди вдається, ви не припиняєте бути героєм.

2. Усі батьки без винятку постійно стикаються з труднощами. Ви намагаєтеся передбачити різні ситуації. Іноді вам хочеться просто ні про що не думати. Думайте позитивно. Навіть коли у вас важкі часи, пам’ятайте: вони минуть.

3. Почуття гумору і здатність знаходити смішне в повсякденних речах допоможуть вам бути розсудливими у найважчі часи. Що б не відбувалося, використовуйте гумор. Сміх – це ваше рятівне коло.

4. Щодня ви відчуватимете, що робите щось неправильно. Що ви були занадто нетерплячі, що ви в чомусь помилилися, що ви повелися з дитиною занадто різко або досить поблажливо. Можливо, ви маєте рацію. Якщо ви вчинили неправильно, попросіть вибачення. Відпустіть ситуацію, не варто постійно відчувати провину.

5. Діти плачуть, божеволіють, обіймаються. Вони бувають нестерпними, ідеальними, наляканими. Те, що вони роблять, можна назвати то казкою, то хаосом. Це все частина життя. І це того варте.

6. Сім’я – це найкраще, що ви маєте. Навіть якщо вона неідеальна. І вона ніколи не буде ідеальною. Але в цьому немає нічого страшного.

7. Коли спливає запас нашого терпіння й послаблюється здатність до самоорганізації, коли ми недосконалі, ми вмираємо у власних очах. І тоді любов відроджує нас із попелу. Потім нам стає погано, потім – знову краще. Нас завжди рятує любов.

8. Ви ніколи не пошкодуєте про те, що виховували своїх дітей. Можливо, діти іноді будуть вас розчаровувати. Але набагато частіше ви будете пишатися ними, і це головне.

9. Виховання дітей подібне до сходження на гору. Спочатку ви повинні знайти табір біля підніжжя. Тут ви можете відпочити, зустрітися з іншими туристами й акліматизуватися. Це допоможе вам дістатися вершини.

10. Стикаючись із дивацтвами й труднощами виховання, пам’ятайте: ви не самотні. Навіть якщо почуваєтеся наче посеред океану – ви не самотні.

11. Діти знають, де відбуваються чудеса, і вони покажуть вам шлях. Насолоджуйтеся цим, тому що наступної миті дитина може проявити себе абсолютно інакше.

12. Є тонка межа між тим, аби щосили намагатися здолати хаос, і тим, щоб насолоджуватися ним. Але насправді цієї межі не існує. Усе залежить від вашого вибору.

13. Якщо ви виявите досить уваги, діти навчать вас голосно сміятися, щиро любити й повноцінно жити. Те, що іноді діти псують ваші речі, порівняно із цим – дрібниці.

14. Якщо дітей більше від одного, вам завжди буде здаватися, що їх багато.

15. Намагайтеся у всьому знаходити радість. Не завжди потрібно бути серйозними, іноді варто просто повеселитися. Ви знайдете привід для цього там, де й не очікували.

16. Ви неминуче помилятиметеся. Вибачте себе за це. Попросіть вибачення в дітей, якщо вважаєте, що помилялися. Любіть себе й дітей. Саме так ви подасте дитині позитивний приклад. Ні в кого з батьків не виходить чинити правильно з першого разу. Покажіть дитині, що робити після того, як помилилися: це буде для неї гарним уроком.

17. Діти бувають важкими у спілкуванні, приголомшливими, зухвалими і …прекрасними. Такими ж, як і ви.

18. Процес виховання допоможе вам зустрітися із самими собою. Це може бути страшно. Це може зламати вас. Але це також додасть вам сили, аби відновитися і стати сильнішими, ніж досі.

19. Баланс – це міф. Виховання дитини – це не ходіння по канату, це танок. Не варто шукати баланс, краще ловіть ритм. Довіряйте собі й рухайтеся в такт цьому ритму, який буде постійно змінюватися.

20. Іноді ви дивуватиметеся, куди поділися ваші здібності й організованість. Справді, іноді ви відчуватимете безсилля, коли посеред магазину не зможете заспокоїти дитину, яка плаче. Вам доведеться багато разів терпляче пояснювати їй, що не можна гладити собаку, обідаючи. Але ще більше разів ви будете говорити дитині, що ви її любите, що вона в безпеці, що ви завжди будете разом із нею. Усе це – виховний процес. Заплутаний і чарівний. Таємничий і красивий. І кожна зі складових цього процесу дуже важлива.

Джерело: Розвиток дитини